OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00
OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi.: 7:00 – 17:00, Sobota: 7:00 – 12:00

Chyby pri izolácii šikmej strechy sa vám časom vypomstia. Ako ich eliminovať?

Chyby pri izolácii šikmej strechy sa vám časom vypomstia. Ako ich eliminovať?
24. júla 2020 lukas

S cieľom zníženia tepelných strát a šetrenia financií na vykurovanie objektu je zvykom aktívne pristupovať k zatepľovaniu stavebných konštrukcií. Na celkovej energetickej bilancii stavby sa vo veľkej miere podieľajú aj konštrukcie šikmých striech. Mnoho strešných plášťov však nespĺňa tepelnoizolačné požiadavky, pretože ich správnu funkciu narušili chyby spôsobené už vo fáze návrhu, prípravy alebo následnej aplikácie. A keďže aj drobná chyba môže časom prerásť do havarijného stavu, rozhodli sme sa pre vás pripraviť článok, v ktorom sa dočítate, ako chybám predchádzať. Poďme na to!

Aké sú hlavné príčiny únikov tepla?

Šikmou strechou dokáže uniknúť až jedna štvrtina z celkového tepla domu. Netreba panikáriť, ide úplne o prirodzený a bežný jav. Teplo logicky stúpa nahor, pričom nie je v našej moci ho kompletne celý udržať v budove. Dokonca i pasívne a nulové domy majú tepelné straty, aj keď sú výrazne menšie ako pri bežnej výstavbe. To všetko sú však bežné a hlavne tie lepšie prípady. Narážame na fakt, že podiel tepelných strát šikmou strechou môže narásť až na hrozivých 50 % z celkových strát tepla budovy. Zlá voľba materiálov, zlé prevedenie, výrazné netesnosti či improvizácie na stavbe. Toto sú tie najčastejšie dôvody zvýšených tepelných strát, ktoré každým dňom môžu ochudobňovať domov o teplo a peňaženku o peniaze.

Aj rezanie izolácie má jasné pravidlá

Aktuálne požiadavky ekonomicky optimálnej hrúbky tepelnej izolácie v streche začínajú na 260 milimetroch bežnej izolácie (štandardná hrúbka izolácie je 300-400 mm). Pri menších hrúbkach síce môžete splniť najzákladnejšiu normu, avšak v horizonte 30 rokov sú tieto strechy aj tak neekonomické. Stratám tepla účinnejšie zabránia a ušetria náklady na vykurovanie jedine väčšie hrúbky izolácie. Keď zistíte, že izolácia pod krokvami nemá dostatočnú hrúbku, musíte strhnúť parozábranu, pridať izoláciu, natiahnuť parozábranu a opäť pridať vatu, pretože správny pomer izolácie pod a nad parozábranou sa musí vždy dodržať.

Pri klasickom krove zatepľovanom minerálnou izoláciou sa často pochybí už pri samotnej príprave izolácie. Problém nastáva, keď izoláciu narežete na rovnako široké pásy. Možno sa vám zdá, že takto zminimalizujete odpad a materiál si pripravíte rýchlo, v skutočnosti si však výrazne skomplikujete situáciu. Medzi krokvami totiž býva málokedy rovnaká medzera, rovnaké a vopred pripravené pásy preto nemusia sedieť a pri krokvách môžu ostávať diery. Ak sa budete snažiť diery vyplniť, môže sa vám stať, že vatu vytlačíte až k fólii, upcháte vetranú medzeru a vlhkosť bude kondenzovať do izolácie. Čo teda urobiť? Najideálnejšie je priestory medzi krokvami odmerať a rezať izoláciu podľa reálneho stavu. Tá medzeru utesní bez akýchkoľvek pochybností o čo i len malú škáru. Celú problematiku o čosi podrobnejšie vysvetľuje článok „Chyby pri zateplení šikmej strechy“ na webe krytina.sk.

S Isoverom sa nemáte čoho báť

Akú izoláciu zvoliť? V súčasnosti sa často stáva, že sám investor rozhoduje o tom, aký druh tepelnej izolácie do strešného plášťa použije. V mnohých prípadoch je však jeho rozhodnutie ovplyvnené cenou výrobku. Preto sa odporúča návrh tepelnej izolácie zveriť projektantovi, ktorý by mal mať s týmto riešením skúsenosti.

Voľba izolačného materiálu by mala byť ovplyvnená nielen cenou, ale aj použitím do konkrétnych konštrukcií. Ak máme krokvy ďalej od seba, nie je vhodné používať super mäkkú sklenú vlnu, pretože vám potom medzi krokvami nemusí držať. Druhým extrémom je zas veľmi hustá vlna, ktorá je primárne určená do fasád, no tiež do podláh. V šikmej streche síce bude tiež fungovať, ale hrozí tu riziko otvorenia škáry medzi krokvami a izoláciou. Takto tuhé dosky okrem toho nemajú žiadnu flexibilitu a nedokážu sa prispôsobiť tvaru medzery.

Na záver pamätajte, že pri zatepľovaní sa rozhodne šetriť neoplatí. Ak zatepľujete krov minerálnou izoláciou, siahnite vždy po naozaj kvalitnom materiáli vhodnej hrúbky. Pri medzikrokvovej izolácii vyhľadajte izoláciu s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami, ktorá dosahuje vysokú hodnotu tepelného odporu aj pri menšej hrúbke izolantu. V prípade šikmých striech odporúčame použitie sklenej minerálnej vlny Isover Unirol Profi, alebo Isover Unirol Plus. Ak je celková hrúbka konštrukcie strechy obmedzením, hodí sa zakúpiť sklenú minerálnu izoláciu s najlepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami Isover Mulitmax 30. Izolácie overenej značky Isover nájdete, samozrejme, aj v našich stavebninách Sadro.

Zdroj: Petr Vacek – stavba.tzb-info.cz, Ing. Miroslav Zliechovec – asb-portal.cz, urobsisam.zoznam.sk

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*