OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00
OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi.: 7:00 – 17:00, Sobota: 7:00 – 12:00

Tehla vs. pórobetón. Kto má v bitke navrch?

Tehla vs. pórobetón. Kto má v bitke navrch?
15. mája 2019 lukas

Chystáte sa aj vy najbližšie leto investovať do svojho vysnívaného domu? Tak to by ste sa mali začať rozhodovať, ktorý stavebný systém vám bude najviac vyhovovať. Ak padne voľba na murovaný dom, potom sa možno dostanete aj k dileme či využiť tehlu, alebo pórobetón.

Treba splniť prísne požiadavky

Udržanie tepla počas chladných dní, klíma pred letnou horúčavou, pevnosť, vzduchová nepriezvučnosť, odolnosť voči požiaru. To všetko musí moderný stavebný systém spĺňať. Aký materiál ale dokáže tieto požiadavky reálne naplniť? Pálená tehla, alebo pórobetón, to je to, o čo tu ide, povedané slovami klasika, keď sa rozhodnete stavať dom. Pri letmom zistení asi neurobíte chybu ani v jednom z oboch prípadov, avšak nejaké rozdiely tu predsa len sú.

Tehly sú dnes kvalitnou klasikou

Už dávno však nejde o bežnú tehlu, ktorá vládla dobám minulým. Dnes sú v obľube brúsené tehlové bloky, ktoré si ponechávajú všetky prednosti pálených tehál, pričom majú oproti nim ďalšie výhody. Modernizácia postupne vniesla aj do výrobných programov tehlových blokov požiadavky na lepšie tepelnoizolačné vlastnosti a tak sa začali vyrábať tehlové bloky s dutinami. Táto inovácia podstatne znížila doterajšiu vysokú hmotnosť murovacích prvkov.

Tehly sú určené pre obvodové nosné i nenosné murivo, spĺňajú súčasné tepelno-izolačné nároky a majú zvýšený tepelný odpor. Znižujú okrem toho nároky na vykurovanie celého objektu. U nás sa stretnete so značkami Porotherm, výrobcami Wienerberger a Heluz, ktorí dodávajú na trh veľmi kvalitné a presné brúsené tehly.

Ľahký, pevný, tichý! Aj taký je pórobetón

Pórobetón síce nepatrí medzi stavebné materiály s tisícročnou tradíciou, ale to neznamená, že by bol menejcenný. Tvárnice vám dožičia nízku hmotnosť, ale dostatočnú pevnosť, rýchlu manipuláciu, presné murovanie a prakticky mizivé percento odpadu. Navyše vám tvárnice z pórobetónu ponúkajú veľmi jednoduchú realizáciu rozvodových sietí do stien z tohto materiálu.

Vďaka veľkému množstvu malých vzduchových pórov uzavretých v štruktúre pórobetónu sú tvárnice kvalitnou izoláciou. Je tu teda minimalizácia vzniku tepelných mostov pri výstavbe. Ďalšou veľmi dobrou vlastnosťou je tiež akustika, pričom minerálne zloženie pórobetónu ponúka nehorľavosť tvárnic. Tie z pórobetónu u nás nájdete pod osvedčenými značkami YtongPorfix.

Kto z koho?

Poďme rekapitulovať. Murovanie obvodového muriva zvyčajne netrvá nejak extrémne dlho. Z tohto pohľadu kritériu jednoduchosti spracovania tvárnic netreba venovať až takú pozornosť. Ekonomickému hľadisku sa tiež nemusíte až tak veľmi venovať , pretože rozdiely v cenách predstavujú cca 1-2 % z celkovej ceny domu a to nie je ohromujúci rozdiel. Navyše si treba uvedomiť, že murivo je jedna z najdôležitejších konštrukcií domu. Úplne najdôležitejším kritériom sú teda vlastnosti už hotového muriva, ktoré vás bude obklopovať počas celej doby užívania domu a to najmä z hľadiska vplyvu na pohodu bývania a zdravie človeka.

Či už to tehla alebo pórobetón, oba materiály postupnými inováciami získali porovnateľné vlastnosti a rovnako tak aj cenové rozpätie, preto konečné riešenie závisí vždy na každom investorovi a na konkrétnej situácii.

Zdroj: Dana Daňková – ireceptar.cz, stavebniny-rychle.cz, dumazahrada.cz

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*