OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00
OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00

Fasáda domu by mala byť výrazná hlavne funkčnosťou, nie iba farbou

Fasáda domu by mala byť výrazná hlavne funkčnosťou, nie iba farbou
27. novembra 2019 Wordbajan Wordpress

Fasáda robí z domu dom a pri jej voľbe všetci majitelia túžia, aby aj po rokoch vyzerala sviežo. Pri realizácii vysnívaného domu je teda dôležité rozhodnúť sa pre správny typ omietky. Počas plánovania a výberu tej správnej fasády však treba mať vždy na pamäti nielen vizuálnu atraktivitu povrchových materiálov, ale aj jej funkčnú zložku. 

Lokalita hrá, okrem iného, významnú rolu

Fasáda domu je odrazom vkusu majiteľa. Sami totiž rozhodnete, ako bude váš príbytok vyzerať a ako bude pôsobiť na všetkých okolo. Aj v tomto prípade platí staré známe – menej je viac. A možno niekedy aj dvojnásobne. Pri rozhodovaní, akú farbu na fasádu zvoliť, by ste mali byť mimoriadne opatrní. Zvlášť, ak vás lákajú sýte a do oči bijúce farby.

Prvoradý by aj napriek tomu mal vždy byť správny výber materiálu. V súčasnosti sú možnosti prakticky neobmedzené a každý majiteľ si príde na svoje. V tomto prípade ale treba vždy prihliadať na miesto, kde sa dom nachádza. Je totiž rozdiel, či žijete v pokojnom počasím nenamáhanom prostredí alebo na okraji vlhkého lesa. Preto treba vždy pozerať aj na praktický význam fasády, nielen estetický, a teda jej ochrannú funkciu pred poškodením obvodového plášťa domu.

Je z čoho vyberať

Fasádne omietky sú dostupné v najrôznejších zrnitostiach a farbách, pre takmer každý druh podkladu a účelu. Minerálne omietky sú dodávané vo forme suchých zmesí, ktoré je potrebné na stavbe ešte rozriediť do tekutého stavu. Medzi ich výhody patrí vysoká paropriepustnosť a pomerne nízka cena. Pred jej použitím je však potrebné nechať omietku vyzrieť a potom na ňu aplikovať ochranný fasádny náter.

Organické omietky patria spolu so silikónovými omietkami medzi najpoužívanejšie. Hlavnou prednosťou organickej omietky je jej odolnosť voči mechanickému poškodeniu a tvorbe trhlín. Medzi obľúbené alternatívy fasád patria aj lícové tehly. Ide o materiál, ktorý sa vyznačuje dlhou životnosťou, stálofarebnosťou a mrazuvzdornosťou. Kamenné fasády zas posunú váš príbytok do úplne inej dimenzie. Spája sa v nich praktickosť s exkluzivitou. Navyše kameň dodáva domu nádych modernej architektúry. Ideálnou voľbou pre ľudí obľubujúcich prírodné materiály je, samozrejme, drevo, ktorým ľahko docielite maximálne prirodzený vzhľad.

Netreba zabúdať ani na štruktúru omietky. Vybrať si môžete z bežných, ale aj z kreatívnych štruktúr. Čím menšie zrno fasádnej omietky zvolíte, tým sú vyššie nároky na rovinnosť podkladu. Fasádna omietka sa naťahuje na podklad v hrúbke zrna, a tak už nedokáže vyrovnať prípadné nerovnosti. Ak nie ste s rovinnosťou podkladu spokojný, prestierkujte podklad ešte raz alebo zvážte omietku s väčším zrnom. Zrnitejšia fasáda dokáže opticky skryť malé nerovnosti.

Aká farba je tá vaša?

Na uliciach možno pozorovať množstvo domov s rôznymi farebnými kabátmi. Od zelených cez červené až po pochmúrne tmavé farby. Odborníci väčšinou odporúčajú vybrať tlmené neutrálne farby. Nepútajú na seba veľa pozornosti a váš príbytok nebude kričať na kilometre. Príliš krikľavé farby by nemali pokrývať celú fasádu, a preto ich radšej treba kombinovať so svetlejšími neutrálnejšími odtieňmi. Určite najistejšie je pozrieť si dom na vlastné oči rovnako natretou farbou, po akej sami túžite. Farba totiž v mnohých prípadoch môže klamať a v skutočnosti pôsobiť úplne inak ako na papieri.

Na druhej strane, s výberom fariem vám my môžeme len poradiť a konečná voľba je len a len na vás. Hlavne vy sa totižto musíte vo svojom kráľovstve cítiť čo najviac komfortne.

Zdroj: style.hnonline.sk/byvanie, taksiprecitaj.eu, blog.baumit.sk
Foto: istockphoto.com

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*