OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00
OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi.: 7:00 – 17:00, Sobota: 7:00 – 12:00

Výber strešnej krytiny netreba podceniť. Poznáte všetky druhy a typy?

Výber strešnej krytiny netreba podceniť. Poznáte všetky druhy a typy?
9. októbra 2019 Wordbajan Wordpress

Strecha je stavebná konštrukcia, ktorá ukončuje stavbu zhora a chráni ju pred vrtochmi počasia. Okrem toho odvádza vodu a bráni jej v hromadeniu. Dnes však prihliadame aj na to, ako strecha vyzerá. Medzi druhmi a typmi striech si totiž vieme vyberať. Viete o všetkých všetko?

Nielen sklon a tvar, ale hlavne druh a typ

Nedávno sme vám priniesli článok, v ktorom sme písali, čo všetko by ste mali zvážiť pri výbere tej správnej krytiny. Venovali sme sa sklonu a tvaru novej strechy, no riešili sme aj dilemu premenlivého počasia či svetových strán. Na čo sme však zabudli, boli azda tie najdôležitejšie veci. Typom a druhom strešných krytín sa povenujeme práve v nasledujúcich riadkoch.

V jednoduchosti je krása

Typy striech sa určujú podľa ich tvaru, sklonu, počtu plášťov či funkcie. Podľa sklonu sa strechy delia na ploché (sklon strešných rovín 0-5°), šikmé (sklon strechy do 45°) a strmé (nad 45°).

Jednou z najjednoduchších typov je pultová strecha. Má len jednu strešnú rovinu s pultovou a odkvapovou hranou a dvoma štítmi. Používa sa často pri stavbe na hranici pozemku, na prístavby, na časti činžiakov priliehajúce pozdĺžne k susedným domom a v ekologickej architektúre na tzv. aktívne solárne domy. Vzhľadom k jednoduchosti a nenáročnosti montáže sa jedná o najmenej nákladný typ. Nevýhodou môže byť fakt, že ak sa neskôr rozhodnete robiť podkrovie, budete musieť prestavať celú strechu. Okrem toho, na tento typ strechy nemožno použiť akýkoľvek druh strešnej krytiny.

Pultová, sedlová, valbová, plochá?

Historicky najbežnejším typom je sedlová strecha. Je veľmi rozšírená u rodinných i bytových domov. Má dve strešné roviny s priamočiarym hrebeňom, dvoma odkvapovými a štítovými hranami. Vďaka tvaru je výhodou minimalizácia možného rizika zatekania. Nevýhodou sa môže javiť len to, že ak zvolíte nízky sklon strechy, priestor pod strechou bude dosť stiesnený.

Ďalej je tu aj valbová strecha, ktorá sa od sedlovej líši tým, že má na oboch koncoch miesto štítov valby. Môže mať rôzny strešný sklon aj uhol, rovnako tak môže byť pokrytá akoukoľvek strešnou krytinou.

Tiež treba spomenúť mansardovú strechu, ktorá sa radí medzi sedlové. Každá jej polovica medzi hrebeňom a odkvapom sa skladá z dvoch strešných rovín odlišného sklonu. Taká stanová, teda ihlanový strecha má zas spravidla štyri strešné roviny, ktoré sa zbiehajú do stredového vrcholu a tvoria tak ihlan. Používa sa na samostatne stojace budovy.

A pozor. Úplne sme zabudli na plochú strechu, ktorá je typická pre panelové domy. Mnoho ľudí ju však má spojenú so zatekaním do interiérov. Ak sa ale dodrží správna technológia pri jej vytváraní, môže v určitých prípadoch ušetriť dokonca viac energie ako plocha šikmá. Nevýhodou ostáva, že miesta porúch sa ťažko zisťujú, pričom poruchy sa prácne odstraňujú.

Pre dom tú najvhodnejšiu krytinu

Prejdime už ale k druhom strešných krytín. Výber netreba za žiadnu cenu podceniť. Na prvom mieste by mala byť funkčnosť a kvalita, až tak výzor.

Ako prvú krytinu si „na paškál“ berieme tú keramickú, teda pálenú. Jej história siaha do obdobia niekoľkých storočí pred naším letopočtom. Šlo o obrovský pokrok, keďže krytina bola nehorľavá a prispievala tak k bezpečnosti zväčšujúcich sa miest. Keramická krytina však aj dnes nájde uplatnenie na rodinných i bytových domoch. Je veľmi odolná, a preto vhodná pre klimatické podmienky na celom území Slovenska či vo všetkých nadmorských výškach. Pokiaľ je táto krytina správne namontovaná, bude vám slúžiť celý život.

Ďalšou krytinou „na holenie“ je strecha z betónu. Takáto škridla je veľmi homogénna, pričom sa vyznačuje pevnosťou, presnosťou a odolnosťou voči poveternostným vplyvom, o čom svedčia aj strechy, ktoré fungujú a majú viac ako sto rokov. Ich tvar je okrem toho nesmierne presný a výsledok pokrytia profesionálnymi firmami takmer dokonalý.

Pod pojmom plechová krytina sa ukrýva niekoľko skupín krytín vyrobených z plechu, ktoré sa navzájom veľmi líšia. V poslednom čase sa na Slovensku tešia veľkej popularite krytiny z tzv. škridla plechu, ktoré patria medzi veľkoformátové plechové krytiny. Jednotkou medzi plechovými krytinami sú stále klasické drážkované krytiny, ktoré si však pri montáži vyžadujú klampiarske umenie. Sú to krytiny veľmi spoľahlivé, so životnosťou niekoľko desiatok rokov, na čom sa spolupodieľa aj materiál plechu.

S výberom vám poradíme!

K vyššie spomínaným krytinám sa pridružujú ďalšie skupiny krytín. Plastová krytina je prínosom pre ochranu životného prostredia, keďže na jej výrobu sa používajú recyklované materiály. Jej životnosť je porovnateľná s betónovou krytinou. Asfaltované alebo bitúmenové šindle sa vyrábajú vysekávaním z asfaltovaných pásov rôznej kvality s granulátovým posypom. Krytiny z prírodných materiálov sú zas paradoxne pomerne drahé. Okrem toho si vyžadujú sústavnú pozornosť a údržbu, od ktorej sa odvíja aj životnosť konkrétnej strechy. Osobitnú skupinu tvoria krytiny z bridlice, ktoré však v našej krajine nemajú veľkú tradíciu.

Či taká, alebo hentaká, hlavnou úlohou všetkých strešných krytín stále ostáva ochrániť stavbu a jej vnútorné vybavenie pred nepriaznivými vplyvmi počasia. Keď si s výberom typu či druhu strechy predsa len neviete rady, neváhajte navštíviť stavebniny Sadro. Skúsený personál vám veľmi rád pomôže tento oriešok rozlúsknuť. Tešíme sa na vás.

Zdroj: krytina.sk, vseostrese.cz

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*