OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00
OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00

Vonkajšia dlažba by nemala len dobre vyzerať, ale hlavne slúžiť. Ako na to?

Vonkajšia dlažba by nemala len dobre vyzerať, ale hlavne slúžiť. Ako na to?
14. augusta 2019 Wordbajan Wordpress

Významným stavebným prvkom, ktorý sa podieľa na vzhľade okolia domu, sú dláždené cestičky a spevnené plochy. Stavbou cesty sa totiž dá sprístupniť nielen pozemok, ale zároveň sa vytvárajú podmienky pre bezpečný pohyb po záhrade. Avšak pri výbere sa treba zaujímať nielen o vzhľad, ale aj o oteruvzdornosť, nasiakavosť, protišmykovosť a pod.

S vodou preč!

Vonkajšia dlažba je dominantná plocha, ktorú nemožno prehliadnuť. Ovplyvní štýl záhrady, rodinného domu a celého okolia dvora. Má byť bezpečne prechodná, dlho vydržať a nezaťažovať náročnou údržbou. Pri svojpomocnom zostrojovaní takýchto plôch tak treba pamätať na pár základných vecí.

Začnime spádom. Ten je veľmi dôležitý, keď nie najdôležitejší. Pri daždi sa vďaka aspoň minimálnemu sklonu nebudú vytvárať kaluže, pričom voda, ktorá nevsiakne do podkladu, odtečie. Dlažbu však musíte spádovať vždy smerom od akejkoľvek stavby. Inak musí byť medzi dlažbou a stavbou odtokový žľab či iný prvok odvádzajúci vodu.

Bez jedinej medzery

Aby sa sklon a celkovo dlažba podarila, potrebujete podkladovú vrstvu. Podklad pod dlažbu na terase môže byť priepustný, v takom prípade ho tvorí vrstva hrubého štrku (10-15 cm), na ktorý nadväzuje vrstva jemného štrku (6-8 cm) a nakoniec vrstva jemného piesku, do ktorého sa dlažba pokladá.

Čo škáry? Tie medzi voľne položenými dlaždicami vysypte suchým kremičitým pieskom (0-2 mm), ktorý po vysypaní nechajte ležať asi tri týždne, aby sa usadil, a až potom dlažbu pozametajte. Niektoré typy dlažieb treba okrem toho hutniť, robte to súčasne s vysypávaním škár pri prvom hrubom zásype.

Je z čoho vyberať

Povedzme si teraz niečo o možnostiach, ktoré dnes máte k dispozícii. Kompaktné pevné plochy a cesty by mali tvoriť kameň, keramika, tehla, liaty betón a drevo. Tvrdé povrchy sú okrem iného praktickejšie, pričom nevyžadujú príliš veľkú údržbu. U kameňa sa cení predovšetkým jeho prírodný vzhľad a schopnosť začleniť sa do početných záhradných kompozícií.

Farebné aj štrukturálne využitie zas ponúkajú špeciálne tehly, ktorých terakotová farba vhodne dopĺňa prírodný vzhľad záhrady. Rozsiahle farebné a rozmerové variácie vonkajších dlažieb umožňujú mrazuvzdorné keramické dlaždice.

Taký betón sa aplikuje vcelku, alebo ako dlaždice. V predaji sú tradičné betónové dlaždice rôznych tvarov i povrchov. K hitom posledných rokov patrí tzv. liaty betón so vzhľadom dreva, ktorý je od skutočných drevených dosiek takmer na nerozoznanie.

Dlažba podľa vašich predstáv?

U nás ju určite nájdete! Objavte v stavebninách Sadro rôznorodosť farieb, formátov a povrchov dlažieb prvotriednej kvality. Pokiaľ rozmýšľate nad dlažbou pre vašu novú terasu, alebo len chcete vydláždiť váš vjazd do garáže, u nás nájdete všetko potrebné. Chceli by ste hodnotný, prirodzený rezaný prírodný kameň? Objavte dlažbu Umbriano od spoločnosti Semmelrock. Čo tak exkluzívnu dlažbu Travertino (ABW) so vzhľadom prírodného travertínu, ktorá posunie vaše bývanie o úroveň vyššie? Nech sa páči. Možno vás presvedčia moderné platne s výraznou štruktúrou, farebnosťou, perfektným opracovaním a nenáročnou údržbou, ktoré sú ideálne ako terasové platne na rôzne použitie. Takáto je jedine dlažba Opus od firmy Pramac.

Naša kamenná predajňa disponuje okrem toho dlažbami aj iných overených značiek ako Stadreko či Chyžbet. Ponuka je naozaj široká. Keď prídete a náhodou si nebudete vedieť vybrať, povenujeme sa vám a poradíme. Tak neváhajte a aj vy položte svoj základný kameň pekného a praktického domova.

Zdroj: Jiljí Záruba – ireceptar.cz, drevostavitel.cz, Gisela Růžičková – novinky.cz
Foto: istockphoto.com

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*