OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00
OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi.: 7:00 – 17:00, Sobota: 7:00 – 12:00

Pred stavbou či rekonštrukciou domu sa hodí poznať všetky druhy fasád. Poďme na to!

Pred stavbou či rekonštrukciou domu sa hodí poznať všetky druhy fasád. Poďme na to!
23. apríla 2020 Wordbajan Wordpress

Čo si všimnete ako prvé pri obhliadke akéhokoľvek domu? No predsa jeho vonkajší vzhľad. Vnútro a charakter je pri prvom kontakte nedosiahnuteľnou záležitosťou. Nakombinovať pekný vzhľad, maximálnu funkčnosť a zároveň sa finančne nezruinovať, môže byť pre majiteľa domu tvrdým orieškom. Aby sme vám to čo najviac zjednodušili, zoznámime vás s rôznymi druhmi vonkajších fasád.

Štýlové “prezlečenie”

Zablúďme najskôr do čias našich predkov. V minulosti sa totiž fasádam venovala veľká pozornosť. Je všeobecne známe, že stredovek zďaleka nebol len obdobím temna, tuhého katolicizmu a ostrých mečov. Navonok boli stredoveké domy farebnými paletami maliarov, pričom dnes to skôr vyzerá, že ich pri rekonštrukciách prispôsobujeme šedosti špinavých zákutí našich miest. 

Na druhej strane, “lentilkovo” už tiež nie je v móde. Našťastie sa aj u nás blýska na lepšie časy, bez ohľadu na niektoré nevkusné nešváry “satelitných” mestečiek, kde ružová strieda žltú a tá zase šmolkovú či zelenú farbu, kde ani jednotlivé stavby do seba nezapadajú pre pokojný život, obklopený praktickými, krásnymi a funkčnými vecami.

Tiež si treba uvedomiť, že fasáda nie je iba o vzhľade, resp. nemala by byť len a len o tom. Vonkajšia estetická vrstva chráni dom pred pôsobením počasia, nečistôt z okolia a mikroorganizmami. Keď je v súlade s podkladovými vrstvami, pomáha dosahovať správnu priedušnosť stavby, ktorá zabraňuje hromadeniu vlhkosti. Pri výbere konečnej úpravy sa pritom možno vydať niekoľkými smermi, ale najprv si musíte uvedomiť, že omietka v tom už dávno nie je sama. Bezomietkové varianty v podobe obkladov z mnohých materiálov sú rovnako aktuálne ako rôzne druhy omietok. Práve pre túto rôznorodosť treba brať do úvahy aj viac spôsobov aplikácie.

Tehla je stále výhodná

Druhy fasád sa dajú rozdeliť na kontaktné a bezkontaktné, tie sa potom ďalej vetvia na zavesené alebo predsadené. Najrozšírenejším spôsobom opláštenia domov sú kontaktné fasády, kde sa ako tepelno-izolačný materiál používa minerálna vlna alebo polystyrén. Takýto typ fasády, samozrejme, vyžaduje finálne zakončenie v podobe omietky. Veľkou chybou môže byť voľba nepriedušných materiálov, ktoré nedokážu odviesť vodnú paru. Tieto vlastnosti majú polystyrénové izolácie či akrylátové omietky. Sú nepriepustné a spôsobujú kondenzáciu vlhkosti a vznik plesní. Kontaktné fasády sú tiež veľmi náchylné na poškodenie, treba si tak pri nich dávať väčší pozor.

Možností, ako týmto problémom predísť, je použitie pevnejšieho materiálu. Aby však ťažšia fasáda nezaťažovala konštrukciu domu, je lepšie voliť variantu bezkontaktnú. Ide o takú, ktorá sa nedotýka obvodových múrov. Tieto fasády sú bezomietkové, to znamená, že obloženie je rovno aj vonkajším plášťom. 

Prejdime tak k tradičnej tehle, ktorá je z pohľadu poškodenia úplne niekde inde. Tehlový obklad je mimoriadne odolný proti podmienkam okolia, čo zabezpečuje jeho dlhú životnosť bez nutnosti častej a náročnej údržby. Pri kvalitnej realizácii môžete počítať s tým, že aj po desiatkach rokov bude stále vyzerať dobre. Okrem toho má výborné izolačné vlastnosti, čo vedie k energetickej úspore, ktorá určite poteší každého majiteľa domu. Pri výbere si všímajte nielen farebný odtieň a povrchovú úpravu, ale zistite si aj nasiakavosť, ktorá je dôležitá pri voľbe vhodnej murovacej malty. U nás vám ponúkneme overenú vápennocementovú murovaciu maltu Emporio, ktorá je určená na murovanie obvodových, nosných i deliacich stien či priečok z bežných murovacích materiálov plných i ľahčených tehál, tehlových blokov, tvárnic a pod.

Čo drevo a fasádne dosky?

Drevené fasády sú tradičným riešením. Tieto fasády chránia, hrejú aj izolujú, pričom vyzerajú veľmi pekne. Drevom obložené vonkajšie steny domu však musia byť starostlivo ošetrené. Ak nechcete použiť chemické prípravky na ochranu dreva, musíte zaistiť predovšetkým jeho dostatočnú stavebnú ochranu, napríklad predĺženými presahmi striech. Na rozdiel od minulosti sa drevené fasády konštruujú výhradne dvojplášťové a odvetrávané. Za dreveným obkladom voľne prúdi vzduch, takže prípadná vlhkosť má možnosť odvetrať sa, čo predlžuje životnosť celej fasády.

Ak sa predsa len obávate rozmerovej a tvarovej nestálosti dreva, možno vás osloví kompozitný materiál, ktorý verne pripomína drevené fasády, najmä tie z exotických drevín. Ich vzhľad dobre zapadá do našej aj ostatnej európskej architektúry a oživuje či zdôrazňuje výnimočnosť stavby.

Keď zas túžite po dome s moderným vzhľadom, riešením pre vás môžu byť veľkoformátové a bezúdržbové vláknocementové fasádne dosky, ktoré pozostávajú zo surovín priateľských k životnému prostrediu – cement, mletý vápenec, pevnostné vlákna, voda a vzduch. Tie sa vyznačujú vysokou odolnosťou proti mechanickému poškodeniu a vplyvu poveternostných podmienok i proti účinkom UV žiarenia. Dosky sú dostupné v niekoľkých povrchových úpravách a desiatkach farebných vyhotovení, sú zároveň stálofarebné a majú dlhú životnosť.

Moderná keramika či hliník

Keramické fasády sú najčastejšie zastúpené keramickými páskami, vyrobenými z pálenej hliny. Pásky sa maltou upevňujú priamo na jadro omietky nosných múrov, v prípade sanácie sa lepia na existujúcu fasádu. Jednoducho a za prijateľnej ceny sa tak dajú oživiť staré fasády. Nevyhnutný je však pevný podklad a čistá, presná práca. Tú vám určite dožičí flexibilné cementové lepidlo Emporio Flex na lepenie všetkých typov keramických obkladových materiálov a dlažieb vrátane materiálov s extrémne nízkou nasiakavosťou. Aj toto lepidlo nájdete v našich stavebninách.

Ak sa vám páči jednoduchá a funkčná architektúra, siahnite po plechu. Hliníkové fasádne obklady majú integrovaný systém odvetrávania, fasáda s nimi dýcha, nevlhne, zároveň obklady zabraňujú úniku tepla, a teda ušetria výdavky za energie. Udržuje sa tak stála teplota domu – v zime neprechladne a v lete sa neprehreje. Takéto obklady sú bezúdržbové a odolné proti požiaru.

Nezabúdajme ani na samočistiacu omietku, ktorá sa hodí pre budovy, ktoré sa nachádzajú v oblastiach s aktívnou výstavbou, blízko prašných ciest, rušných križovatiek či v oblasti blízko lesa a jazera, kde sa môžu vyskytovať riasy. Tieto omietky na silikónovej báze a na báze iných polymérnych spojív zabraňujú hlbšiemu vniknutiu alebo uchyteniu sa mikročastíc prachu, stenových rias a plesní.

Sme v závere tohto článku, v ktorom ste sa mohli dozvedieť základné výhody či nevýhody konkrétnych fasád. Tieto stručné odseky možno nebudú pri vašom rozhodovaní zásadné, no určite vás dokážu ku danej fasáde aspoň nakloniť. Pri rozhodovaní je určite potrebné sa poriadne poradiť s odborníkmi. Nespoliehajte sa len na jeden názor, kľudne oslovte aj viac firiem. Odborníci zo stavebnín Sadro spoločne s našimi materiálmi sú vám kedykoľvek k dispozícii.

Zdroj: Petr Pojar – ceskestavby.cz, homebydleni.cz, utulnydum.cz, mojdom.zoznam.sk

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*