OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00
OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi.: 7:00 – 17:00, Sobota: 7:00 – 12:00

Sadrokartón – váš pomocník pre krásny strop

Sadrokartón – váš pomocník pre krásny strop
15. novembra 2022 Wordbajan Wordpress

Trend plochých a jednoduchých stropov sa vytráca. Jednotlivci dnes hľadajú produkty, vďaka ktorým bude ich plochý strop vyzerať príťažlivo za minimálne náklady.

Takýmto produktom sú sadrokartónové dosky, vďaka ktorým je možné jednoducho ozdobiť alebo dotvoriť stropy obytných priestorov. Ako správne rýchlo a efektívne získať krásny hladký a rovný strop s osvetlením kde sa vám zapáči? Ako zbaviť strop nerovností a pritom odhlučniť susedov, aby vám už nad hlavou nedupali ako slony? Jednoducho – sadrokartonovým podhľadom, ktorý si šikovní majstri urobia aj sami. A my vám poradíme ako správne vytvoriť sadrokrtonový podhľad montovaný priamo na strop.

 

 

Začnite s vymeriavaním

V miestnosti si vymeriate a značkovacou šnúrou, tzv. brnkačkou označíte polohu podhľadu. Vytyčuje sa líc konštrukcie, preto nezabudnite pri vymeriavaní zohľadniť aj hrúbku opláštenia. Rigips profily UD medzi stavebníkmi nazývané „udečka“ si podlepte napojovacím tesnením, ktoré zmierni prenos nežiaducich zvukov konštrukcie.

Montáž profilov

K obvodovým sadrokartónovým priečkam pripevnite UD profily skrutkami typu FN v miestach, kde sa v priečkach nachádza profil. Pamätajte, že vzájomná medzera medzi priečkami nesmie presiahnuť viac ako 80 cm. Pre dobrú kvalitu upevnenia môžete dať prvé a posledné upevnenie maximálne 20 cm od rohu miestnosti.

 

 

Montáž stavebných strmeňov a CD profilov

Rozmerajte si polohu stavebných strmeňov, ktoré budete kotviť do betónového stropu. Kotvenie realizujte hmoždinkami spoločne so stropnými klincami DN6. Stavebné strmene, ktoré máte podlepené napojovacím tesnením rozmiestňujte po strope tak, aby tvorili sieť 50 x 100 cm. Platí, že 100 cm je v smere montážnych profilov a 50 cm je kolmo na montážne profily.

CD profily nasuňte do obvodového profilu UD tak, aby sa profily vzájomne prekrývali, a to minimálne 2 cm. CD profily nesmú byť v UD nasunuté nadoraz. Polohu montážnych profilov zafixujte ohnutím voľných koncov stavebných strmeňov okolo profilu. Po urovnaní profilov do roviny, ich ku stavebným strmeňom priskrutkujte pomocou samovŕtacích skrutiek do plechu typu LB 421. Na jeden strmeň vychádzajú 4 skrutky. Časti strmeňov, ktoré presahujú cez profily zahnite alebo odstrihnite, aby vám neprekážali pri ďalšej práci.

 

Izolácia podhľadu a opláštenie

Aby ste si zabezpečili dostatočnú akustickú a v konečnom dôsledku aj tepelnú izoláciu, do priestoru nad profily vkladajte minerálnu vatu. A dôsledne! Len dôsledne vložená izolácia po celej ploche vám zabezpečí vynikajúcu akustickú pohodu.

Sadrokartónové dosky opláštenia orientujte vždy dĺžkou kolmo k profilom a to tak, aby priečna hrana dosky vyšla na os profilu. Dosky upevňujte k montážnym profilom samoreznými skrutkami typu TN 212 každých maximálne 17 cm. Pri podhľadoch do 30 m² je možné opláštenie montovať aj do obvodových UD profilov. Na okrajových doskách sa odporúča odrezať pozdĺžnu okrajovú hranu, aby bolo tmelenie kútov o niečo jednoduchšie. Dosky opláštenia podhľadu nesmú vytvárať krížové spoje. Preto pri montáži opláštenia dbajte na to, aby boli priečne škáry dosiek vystriedané minimálne o jeden CD profil. Ako sme už spomenuli, vytváranie krížových škár nie je prípustné.

 

 

Tmelenie podhľadov

Medzi takmer konečnú úpravu patrí tmelenie, ktoré zrealizujte sadrovým škárovacím tmelom. Rovnako ako je potrebné tmeliť škáry medzi sadrokartónovými doskami, tak aj hlavičky skrutiek. Po krátkom prituhnutí, vložte do škár sklenú pásku pre vystuženie spoja. Takýmto postupom dosiahnete stupeň akosti povrchu Q1.

Po zaschnutí prvej vrstvy tmelu pristúpte k úprave vnútorných kútov. Najideálnejším variantom je použitie pásky ultraflex. Na plochu oboch dosiek naneste v pruhu potrebnej šírky pásky sadrový tmel riffino top, do ktorého vložíte pásku ultraflex a pomocou aplikátora ju pritlačte k podkladu. Vytlačený tmel odstráňte špachtľou. Po zaschnutí zatmelených v kútov, škáry pretmeľte v šírke o niečo väčšej ako je prvé tmelenie. Nezabúdajte ani na pretmelenie hlavičiek skrutiek a okrajov pásky ultraflex. Týmto dosiahnete stupeň akosti tmelenia povrchu Q2.

Pre zaistenie správnej funkcie konštrukcie je nutné používať systém a dodržiavať technologické postupy Rigips.

 

Na záver

Dizajn falošného stropu pre domácnosť je jedným z najpopulárnejších projektov renovácie domov. Môže pridať hodnotu vašej nehnuteľnosti a urobiť váš dom atraktívnejším. Sadrokartónové podhľady vám ponúkajú širokú škálu štýlov, vizuálnych efektov, textúr, farieb a materiálov. S podhľadmi môžete experimentovať prakticky vo všetkých priestoroch vášho domova, či už je to obývačka, jedáleň, kuchyňa, spálňa alebo dokonca kúpeľňa. Zaujímavé efekty môžete vytvoriť za pomoci svetla vo vašom podhľade. Majte však na pamäti, že vkus a preferencie by mali byť dobre vyvážené s funkčnými a úžitkovými aspektmi. Spolu s nami a svojou dostatočnou trpezlivosťou a šikovnosťou sa k tomu nakoniec dopracujete. V našej ponuke nájdete všetko pre „váš podhľad“.

 

 

ZDROJE: www.rigips.sk

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*