OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00
OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00

Moderné, stabilné, dobre vyzerajúce. Aj takéto vedia byť podhľady fermacell Powerpanel H2O.

Moderné, stabilné, dobre vyzerajúce. Aj takéto vedia byť podhľady fermacell Powerpanel H2O.
15. mája 2019 lukas

Chystáte sa počas výstavby či len rekonštrukcie využiť doskové materiály na zavesené podhľady, no neviete sa rozhodnúť, ktoré vám poslúžia najlepšie? Do popredia sa dostávajú podhľadové systémy na báze cementovláknitých a sadrovláknitých dosiek. Prečo by ste ich ani vy nemali prehliadať?

Čo podhľady dokážu?

Povedzme si najskôr niečo viac o podhľadoch a načo vlastne uzreli svetlo sveta. Ide o vodorovné nenosné konštrukcie, ktoré sú umiestňované pod spodným lícom stropnej konštrukcie, do ktorých bývajú spravidla ukotvené. Podhľady sú rozoberateľné závesné konštrukcie, ktoré predstavujú moderné, rýchle a čisté riešenie opláštenia stropov.

Okrem toho, že podhľad vie doplniť stropnú alebo strešnú konštrukciu, ponúka celú radu funkcií. Môže plniť funkciu estetickú, protipožiarnu či akustickú, ba dokonca vie zmenšiť svetlú výšku miestnosti, zakryť inštalačné rozvody budovy a v neposlednom rade tiež architektonicky dotvoriť interiér.

Maximálne možné využitie

Použitie nevhodných kotviacich prvkov, nesprávne pripevnenie dosiek k nosnej konštrukcii, používanie nesystémových materiálov, nedodržanie vhodných podmienok počas montáže dosiek, nadmerné zaťažovanie podhľadu či nesprávny výber typu dosky. Ešte aj dnes možno na stavbách badať podobné prešľapy.

V súčasnosti sa používajú ľahké podhľadové systémy montované suchým procesom. Môžu byť rovné, profilované, lomené alebo zakrivené. Robia sa ako ľahké obklady stropov alebo ako zavesená konštrukcia. Prakticky neobmedzený počet usporiadaní jednotlivých prvkov a rýchlosť montáže spôsobujú, že sadrokartónové dosky sú stále populárnejším podhľadovým materiálom. Pri použití sadrokartónových kaziet je výhodou možnosť ich kombinácie, výmeny a možno do nich zabudovať systémy na osvetlenie, vetranie a klimatizáciu.

Voľba č. 1? Powerpanel H20!

Za posledné obdobie sa veľmi žiadaným materiálom stali podhľadové systémy na báze cementovláknitých a sadrovláknitých dosiek značky fermacell. Veľkú obľubu si získali pri realizácii zavesených podhľadov a vonkajších ríms, ale sú vhodné aj ako stavebné dosky pre nenosné vnútorné steny, pre obklady stavebných konštrukcií v interiéri aj exteriéri alebo ako podkladové dosky pre omietku na fasáde. Vďaka vlastnostiam týchto materiálov, tak aj ich jednoduchej montáži a maximálnemu možnému využitiu bežných prvkov suchej výstavby, dokážu okúzliť množstvom ďalších výhod.

V našich stavebninách Sadro vám odporučíme dosky fermacell Powerpanel H2O. Tie totiž odolávajú poveternostným vplyvom a zaťaženiu vetra, pričom ich malý formát (1 000 x 1 250 mm) a hmotnosť (iba 10 kg/m2) vám značne uľahčia montáž. Lícna plocha má pritom podobu pohľadového betónu a slúži ako perfektný podklad pre nátery, prípadne omietky. Dosky sú nehorľavé, s najvyššou triedou reakcie na oheň a majú minimálne objemové zmeny. Možno ich montovať na nosnej konštrukcii z dreva, hliníku alebo ocele a pre upevnenie sa používajú bežné skrutky. Napriek tomu, že Powerpanel H2O má robustný povrch, dá sa rezať bežnou ručnou kotúčovou pílou s normálnym pílovým kotúčom. Rez je presný a má hladké hrany. V prípade podhľadu v exteriéri sú s týmito doskami možné dva varianty riešenia, podľa toho, ako bude konštrukcia namáhaná vlhkosťou.

Tak čo, ktorému podhľadu dáte teraz prednosť? Ak si aj napriek neodškriepiteľným výhodám fermacellu nie ste istý, ktorá vláknocementová či sadrovláknitá doska by mohla byť použitá vo vašom projekte, radi vás o výhodách Powerpanel H20 presvedčíme aj osobne.

Zdroj: fermacell.sk, Darja Kubečková, Marcela Haliřová – Konstrukce ze sádrokartonu, siniat.sk, asb.sk
Foto: istockphoto.com, fermacell.sk

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*