OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00
OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi.: 7:00 – 17:00, Sobota: 7:00 – 12:00

Ako zatepliť podlahu a aký polystyrén použiť pri jej zateplení?

Ako zatepliť podlahu a aký polystyrén použiť pri jej zateplení?
29. novembra 2021 Wordbajan Wordpress

Zateplenie podláh je dnes už bežnou súčasťou pracovných postupov novostavieb. Nie vždy to tak bolo, najmä nie v minulosti. Pri nesprávnom alebo nedostatočnom zateplení podláh môžete stratiť 10 až 15% tepla a nezáleží na tom, či sa jedná o novostavbu, alebo staršiu budovu. Vhodne zvolený izolant v podlahovej konštrukcii veľmi výrazne pomôže k úspore financií a okrem toho zvýši akustický a tepelný komfort obyvateľov domu. Ako teda na to?

Zateplenie podlahy v novostavbe

Najjednoduchšia situácia je práve pri novostavbách. Pre určenie hrúbky tepelnej izolácie treba zohľadniť viacero aspektov, no tento úkon ponechávame v rukách projektanta. Ten berie do úvahy stav konštrukcií, teplotnú oblasť, v ktorej sa stavba nachádza a účel miestností. Najčastejšie sa projektuje izolácia zateplenia podlahy polystyrénom v hrúbke 6 až 10 cm, čo býva v dnešnej dobe už málo. Minimum by malo byť 15cm, dokonca v nízkoenergetických a pasívnych domoch je to aj 20cm. Treba si uvedomiť jednu vec, a to je, že ak sa už zateplenie urobí, nie je možné ho dodatočne navýšiť, a preto by malo byť radšej predimenzované ako poddimenzované. Na izoláciu je potrebné použiť hydroizoláciu v podobe natavenia hydroizolačných pásov alebo použiť fóliu a následne zateplenie podlahy špeciálnym podlahovým polysyrénom styrodurom. Po okraji je potrebné urobiť dilatáciu špeciálnymi pásmi,, polystyrén prekryť fóliou a nakoniec sa môže spraviť betónový poter, ktorý je vhodný spevniť kari sieťami.

Zateplenie podkrovia

V praxi sa často zabúda na zateplenie podlahy v priestore pod strechou. A práve tadiaľto dochádza k najväčším únikom tepla. Tu sa prihliada aj na to, ako je riešený strop z prízemia. Vo väčšine prípadov je to betónový strop, či už formou celobetónovej plochy, alebo sú použité rôzne stropné systémy. Postup pri zateplení je podobný ako pri zatepľovaní prízemia, avšak prihliada sa na to, ako je riešený strop z prízemia. Ak je na prízemí sadrokartónový strop, a zvažujete zobytniť podkrovie, je potrebné dbať na hmotnosť a tlak. Ak v obytnom priestore bude zvýšený hluk, už pri výbere izolantu treba na to myslieť. Aktuálne sú v ponuke aj krokové izolácie, ktoré bránia krokovému hluku a tiež zvyšujú ochranu pred zvukom šíriacim sa vzduchom.

Aký materiál použiť na zateplenie podlahy?

Expandovaný polystyrén EPS – EPS polystyrén je veľmi kvalitný materiál, ktorý prináša stavebníkom mimoriadny výkon za veľmi výhodnú cenu. Materiál, ktorý je vhodný na zateplenie plochých striech, ale aj podláh v interiéri. V ponuke sú biele, ale aj sivé grafitové polystyrény. Sivý (grafitový) polystyrén má v porovnaní s bielym, pri rovnakej hrúbke, až o 20% lepšie tepelnoizolačné vlastnosti.

Tvrdený polystyrén XPS – extrudovaný tvrdený polystyrén je vhodný pre použitie v podlahových konštrukciách. Má dlhú životnosť, je s ním jednoduchá manipulácia a vyznačuje sa vysokou mechanickou pevnosťou, čo znamená, že dosky sú odolné voči vysokému zaťaženiu. Okrem iného má uzavretú bunkovú štruktúru a to zabezpečuje, že je nenasiakavý a vysoko odolný voči mrazom a vlhkosti. Použiť ho teda môžeme v exteriéri, ale aj v interiéri, kde sú vlhké priestory, ako je napríklad suterén, či kúpeľňa, ba aj v nevykurovaných priestoroch pod stropnou konštrukciou.

Zvažujete aj Vy zateplenie? Ak áno, radi Vám s tým pomôžeme a o týchto a ďalších produktoch Vám radi povieme viac v našej predajni.

Zdroje: Aký polystyrén použiť na zateplenie podlahy? | Môjdom.sk (zoznam.sk), Ako zatepliť podlahu | AZbývanie.sk (azbyvanie.sk)

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*