OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00
OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00

8 000 € vám na stavbu domu len tak hocikto nedá. Alebo predsa? Zistite, čo všetko treba splniť.

8 000 € vám na stavbu domu len tak hocikto nedá. Alebo predsa? Zistite, čo všetko treba splniť.
18. septembra 2019 Wordbajan Wordpress

Chystáte sa stavať vysnívaný dom? Zbystrite pozornosť! Núka sa vám totiž možnosť získať dotáciu až do výšky takmer 9 000 €. Samozrejme, ani táto injekcia nebude zadarmo. Štát vám poskytne príspevok na novostavbu rodinného domu s takmer nulovou potrebou energie.

Navrhnuté, odsúhlasené, funkčné!

Vráťme sa do minulého roku. Ministerstvo dopravy a výstavby SR tlačí na vytvorenie podmienok pre nový príspevok na novostavby rodinných domov vo výške 8000 €. Táto podpora má motivovať občanov, aby svoje novostavby stavali s vlastnosťami budov s takmer nulovou potrebou energie, pričom úroveň výstavby by po roku 2020 bola vyžadovaná pri každej novostavbe. No a 27. marca 2019 zaplesala nie jedna rodina, ktorá sa chystá stavať úsporný dom. Návrh, na základe ktorého bude možné požiadať o dotáciu, bol schválený! Predpokladaný termín vyhlásenia výzvy na predkladanie žiadostí o poskytnutie príspevku na rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie bol naplánovaný na august 2019. Avšak pozor, nie tak zhurta. Netreba podceniť podmienky…

Bez energeticky hospodárneho plánu to nepôjde

,,Verím, že príspevok vo výške 8 000 eur dostatočne motivuje občanov, ktorí práve budujú rodinné domy, alebo to majú v pláne, aby použili materiály a stavebné postupy, ktorých výsledkom bude rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie. Ušetria tak na energiách a prispejú k ochrane životného prostredia, čo je našim cieľom v rámci Európskej únie,“ reagoval minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

Príspevok môžete získať jedine po dokončení domu v prípade, ak je dom určený na bývanie a celková podlahová plocha nie je väčšia ako 200 m², nachádza sa na území Slovenskej republiky a bol skolaudovaný po 31.12.2014. Okrem toho…

Musíte byť vlastníkom rodinného domu, občanom Európskej únie s trvalým pobytom na Slovensku. Vysnívané hniezdočko, ako aj stavebné konštrukcie, musia spĺňať minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť budov s takmer nulovou potrebou energie (minimálne požiadavky na triedu A03), pričom na dom nebola poskytnutá iná dotácia. 

Bez vhodného materiálu energetický dom nepostavíte

Aby toho nebolo málo, príspevok na zateplenie rodinného domu vo výške 8 000 € je možné ešte zvýšiť najviac o 800 € na náklady za vypracovanie projektovej dokumentácie zateplenia, vrátane projektového energetického hodnotenia rodinného domu, ako aj na vypracovanie žiadosti o príspevok a energetického certifikátu. A i keď sa možno prvotná investícia do energeticky nenáročného bývania môže stať vysoká, v budúcnosti sa to len a len vráti.

Ak sa teda pustíte do výstavby, s výberom toho správneho materiálu a cennými radami budeme vždy na blízku. Keďže ponúkame naozaj pestrý sortiment, určite si vyberiete. A pozor! Vďaka našim odborným skúsenostiam vieme, že vám s istotou vypracujeme tú najpresnejšiu cenovú ponuku zameranú na celý stavebný sortiment podľa vašich požiadaviek. V prípade potreby tiež bez problémov dokážeme naceniť aj tovar, ktorý sa bežne nenachádza na našom sklade. Tak teda, veľa zdaru s novostavbou aj šťastné chvíle v energeticky úspornom domove.

Zdroj: Fero Lehocký (architekt) – inardex.sk, Miroslav Prešinský – aphaus.sk, Diana Schniererová – ekonomika.sme.sk, webnoviny.sk
Foto: istockphoto.com

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*