OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00
OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi.: 7:00 – 17:00, Sobota: 7:00 – 12:00

Aký materiál použiť na hrubú stavbu? Rozhodnite sa správne.

Aký materiál použiť na hrubú stavbu? Rozhodnite sa správne.
15. mája 2019 lukas

Aj pred vašimi očami začne túto sezónu rásť vysnívaný dom? Kvalitne prevedená hrubá stavba vždy bola a aj stále je základnou podmienkou pre budúci komfortný život. Práve preto zrejme aj vy stojíte pred otázkou, aký materiál na hrubú stavbu zvoliť?

Odporúčame jeden stavebný systém

Terénne a výkopové práce, vytýčenie stavby, realizácia prípojok inžinierskych sietí, rozvody v základoch. Položenie základovej dosky, hydroizolácie, nosné konštrukcie. To všetko patrí pod hlavičku „hrubej stavby“. Pre jej realizáciu je zásadné použitie kvalitného materiálu a precízne technologické vyhotovenie všetkých stavebných prác.

Ešte aj dnes sú v móde klasické pálené tehly, stavia sa však aj z pórobetónu, betónu a mnohí dajú prednosť drevostavbe a dokonca aj sklu. Či už taký alebo hentaký materiál, pre realizáciu hrubej stavby sa určite odporúča zvoliť zvislé a vodorovné stavebné konštrukcie z jedného stavebného systému a potom presne dodržať technologický postup výstavby. Súčasné stavebné systémy počítajú s uceleným radom stavebných doplnkov vrátane rohových tehál, prekladov a pod. Poďme už ale ku konkrétnemu porovnaniu materiálov.

Tradícia v podobe pálenej tehly

Áno, aj v dnešnej dobe patrí tehla k obľúbeným materiálom. Niet sa čomu čudovať. Určite nie je náhoda, že sa tehla používa tisíce rokov. Bola vždy pomerne dobre dostupným materiálom, u nás predtým bývali tehelne takmer v každej druhej dedine. Získala si obľubu predovšetkým pre svoje vlastnosti, pevnosť, únosnosť, odolnosť a trvanlivosť. Vyzdvihnúť treba najmä schopnosť tepelnej akumulácie, a to ako v zime, kedy steny naakumulujú teplo a potom ho sálajú i prehrievajú dom, tak aj v lete, kedy silné tehlové steny chránia pred prehrievaním.

Klasická plná tehla dnes možno nezodpovedá požiadavkám na energeticky úspornú výstavbu, obvodové steny by museli byť viac ako jeden meter silné, preto výrobcovia vyvinuli celú škálu dierovaných tehlových blokov a tvaroviek rôznych rozmerov či parametrov, ktoré tieto normy spĺňajú.

Súboj plnených tvaroviek

Stále obľúbenejšie sú tehly alebo pórobetónové tvárnice s integrovaným izolačným materiálom. Polystyrén, minerálna vata alebo tuhá doska z fenolovej izolačnej peny je vsunutá do zvislej dutiny tvárnice. Takéto bloky sa stavajú na seba, spájajú sa lepidlom, maltou alebo murovacie penou. Tento stavebný materiál umožňuje realizovať aj pasívny dom, pričom jeho murivo bude iba jednovrstvové. Izolácia je integrovaná v tehlovej tvárnici, stačí len spojiť a nie je potreba múry ďalej obkladať ďalšou izolačnou vrstvou.

Nezmieriteľné sú v tomto spoločnosti HeluzWienerberger, ktorých názory nie sú moc podobné. Prvá vrelo obhajuje polystyrén, druhá nedá dopustiť na minerálnu vatu. U nás si máte možnosť vybrať z obidvoch, rozhodnutie je už len na vás. Každopádne, vyplnená tehlová tvarovka je dokonalou ochranou pred vonkajším prostredím a zaisťuje dlhú životnosť stavby. Takáto hrubá stavba je takmer ideálnym riešením pre výstavbu energeticky úsporných domov.

Výhodný pórobetón

Medzi novšie stavebné materiály patria pórobetónové tvárnice, ktoré sú čoraz obľúbenejšie, najmä vďaka ich využitiu pri výstavbe nízkoenergetických alebo inak úsporných rodinných domov. Tie, ktoré obsahujú kremičitý piesok, vápno a cement, sú bielej farby, pričom v ponuke jednotlivých výrobcov nájdete široký sortiment výrobkov, od veľkoformátových tvaroviek až po priečkové tvárnice. Medzi nich patrí aj Ytong či Porfix, ktorých murovacie materiály u nás taktiež nájdete.

Ďalšou neodškriepiteľnou výhodou pórobetónových tvárnic je ich ľahká opracovateľnosť. Rezanie a presné tvarovanie otvára projektantom široké možnosti realizácie pri tvorbe projektu rodinného domu, šetrí spotrebu malty a urýchľuje celkovú dobu výstavby. Pórobetón má navyše výborné tepelnoizolačné vlastnosti, spoľahlivo vyrovnáva vlhkosť vonkajšieho aj vnútorného prostredia, je nehorľavý, zdravotne nezávadný a zvukovo izolovaný.

V jednote je sila

Významné miesto vo výstavbe zastávajú v poslednom období drevené stavby. Pod drevodomom si pritom netreba predstaviť len klasický horský zrub, drevené stavby dnes idú ruka v ruke s modernou architektúrou. Zdravé a ekologické bývanie a všadeprítomné ,,teplo domova“, ktoré tento materiál poskytuje, predstavuje akýsi návrat k prírode a minulosti našich predkov.

Nezabúdajme ani na montované domy, ktoré sa síce u viacerých stavebníkov stretávajú s odmietnutím, majú aj tie nezanedbateľné výhody. Aké? Nízka cena, rýchly čas vyhotovenia,  ekologickosť, energetická úspornosť či menšie nároky na veľkosť pozemku.

Rozhodnutie o výbere materiálu pre hrubú stavbu nie je jednoduché, no ovplyvní vaše bývanie a rodinný život na dlhé roky, preto to netreba nechať na ľahkú váhu. Akonáhle padne voľba na najvhodnejší materiál, jednoznačne odporúčame zvoliť jeden systém a nekombinovať ho.

Zdroj: zijesemihezky.cz, idnes.cz, stavbadomu.net, akostavat.com

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*