OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00
OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi.: 7:00 – 17:00, Sobota: 7:00 – 12:00

Hrubá stavba, prvá fáza výstavby domu

Hrubá stavba, prvá fáza výstavby domu
13. marca 2023 Wordbajan Wordpress

Obsah hrubej stavby nie je pevne stanovený, no predstavuje prvú fázu výstavby, počas ktorej sa realizujú základné nosné konštrukcie a všetky vnútorné a vonkajšie steny.

 

Čo zahŕňa hrubá stavba

Ak uvažujete o realizácii hrubej stavby na kľúč, je dôležité sa dohodnúť na presnom rozsahu prác so stavebnou firmou, aby ste sa vyhli prípadným nejasnostiam. Niektoré práce nemusia byť zahrnuté v rámci hrubej stavby, preto je dôležité poznať rozdiely a to aj z cenového hľadiska. Ideálne je, aby v cenovej ponuke boli uvedené všetky položky samostatne. Tak môžete získať prehľad o tom, koľko za čo platíte a porovnať rozpočty na rovnaké práce v rovnakom rozsahu. Hrubá stavba tvorí približne 10 až 15% z celkového nákladu na stavbu domu.

Hrubá stavba zahŕňa niekoľko základných fáz, ktoré sú nevyhnutné pre správne a bezpečné dokončenie budovy.

 

Zameranie a vytýčenie stavby

Prvé dôležité kroky v procese výstavby domu, ktoré zabezpečia, že budova bude postavená presne podľa plánu a bude plne funkčná.

Zameranie stavby zahŕňa presné meranie a mapovanie územia. Je to meranie výšok a presných polôh stavieb a terénu, kde sa dom bude nachádzať. Definujú sa hranice pozemku a umiestnenie stavby. Takéto zameranie realizuje geodet

 

Výkopové práce

Výkopové práce zahŕňajú odstraňovanie pôdy a iných materiálov z miesta, kde budete stavať dom. Realizujú sa za pomoci rôznych mechanických prostriedkov, ako sú napríklad bagre, nakladače. Vo výnimočných prípadoch sa môžu tieto práce realizovať aj ručne, ak je potrebné presná práca v tesnom prostredí alebo tam, kde sú obmedzenia pre prístup s mechanickým strojom. Tieto práce zabezpečia to, že miesto je pripravené na ďalšie kroky výstavby, ako napríklad základy a inštalácie potrubí.

 

 

Realizáciu prípojok inžinierskych sietí

Prípojky inžinierskych sietí sú dôležité v procese výstavby a zabezpečujú, že váš dom bude mať prístup k potrebným zdrojom energie, vody, kanalizácie, plynu, tepla a iným sieťam.

Väčšina inžinierskych sietí má špecifické požiadavky na prípojky. V prípade vody a kanalizácie je potrebné vykonať výkop a inštalovať rúry pre prípojky, zatiaľ čo v prípade elektrickej alebo plynnej prípojky sa používajú špeciálne káble alebo trubky. Vyhovujúce a správne vykonané prípojky inžinierskych sietí sú kľúčovým krokom  a bez týchto prípojok by stavba nebola plne funkčná.

 

Základová doska a jej hydroizolácia

Existujú rozpory ohľadom toho, či základová doska má byť súčasťou hrubej stavby alebo nie. Pri montovaných domoch je bežné, že si musíte najať inú firmu alebo zhotoviť základovú dosku sami, pretože pripravené diely sa môžu montovať iba na pripravenú základovú dosku.

Vyliatie základovej dosky a jej hydroizolácia sú krokmi v procese výstavby, ktoré zabezpečujú stabilný a trvanlivý základ pre váš dom. Tento proces zvyčajne začína výkopom jamy, prípravou podkladu, aplikáciou hydroizolačnej fólie a prípravou debnenia, ktoré je vystužené armatúrou. Po týchto prípravných prácach sa do debnenia vyleje betón. Ten sa vyrovná a čaká sa na úplné vytvrdnutie základovej dosky.

 

Stavba nosných stien

Nosné steny sú dôležitou časťou procesu výstavby, pretože tieto steny nesú celú hmotnosť budovy a zabezpečujú jej stabilitu. Pri stavbe nosných stien sa používajú rôzne druhy materiálov, vrátane tehál, betónu, tvárnic, v závislosti od konkrétneho projektu. Výber správneho materiálu je kľúčový pre stabilitu domu, no tiež je dôležité, aby boli steny postavené podľa návrhových parametrov.

 

 

Strešná konštrukcia a položenie strešnej krytiny

Proces, ktorý uzatvorí stavbu, chráni interiér pred poveternostnými vplyvmi a poskytuje bezpečnú a pohodlnú obytnú zónu.

Strešná konštrukcia je zvyčajne zhotovená z drevených trámov. Tento rám slúži ako podporná štruktúra pre strešnú krytinu a zabezpečuje, aby bola strecha dostatočne pevná a stabilná. Strešná konštrukcia môže byť navrhnutá v rôznych tvaroch, vrátane pultovej, sedlovej, valbovej, atď., v závislosti od požiadaviek na konkrétny projekt a vzhľad strechy.

Položenie strešnej krytiny pozostáva z niekoľkých fáz, ako sú:

  • príprava podkladu
  • inštalácia krovu a latovanie
  • inštalácia krytiny
  • dokončovacie práce

Pri výbere strešnej krytiny je dôležité brať do úvahy jej trvanlivosť, odolnosť proti poveternostným vplyvom a estetický vzhľad.

 

Stavba komína

Komín zabezpečuje správne a bezpečné odvedenie plynov z kúrenia, kuchyne alebo iných zdrojov spaľovania. Komíny môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, ako sú keramika, kov, betón, alebo kombináciou týchto materiálov a môžu byť monolitické alebo prefabrikované.

 

 

Osadenie okien a dverí

Ďalšou fázou výstavby domu je osadenie okien a dverí, a ich správne osadenie zaručuje, že budova bude chránená pred poveternostnými vplyvmi, zvukom a tiež zabezpečuje, aby bolo v interiéri dostatok svetla a vzduchu. V tejto fáze prác je potrebné dbať na niekoľko kľúčových faktorov.

  • výber správneho typu okna alebo dverí – je potrebné zvážiť faktory, ako sú tepelná a zvuková izolácia, bezpečnosť, dizajn, veľkosť a umiestnenie
  • príprava otvoru – musí byť dostatočne veľký a presne prispôsobený na umiestnenie okna alebo dverí
  • montáž okien a dverí – po montáži je potrebné dôkladne overiť, že sú okná a dvere dobre osadené, a že sú presné – vodorovne aj zvisle
  • upevnenie – pomocou hmoždiniek a skrutiek, ktoré sú dostatočne dlhé a pevné, kompatibilné s typom steny, aby sa zabezpečila dostatočná stabilita a pevnosť
  • tesnenie – mali by byť tesne uzavreté, aby sa minimalizoval prenik vzduchu a vody.

 

Kedy začať stavať

Pri plánovaní stavebného projektu je potrebné mať na pamäti dve veci a to, že:

  • stavebná sezóna trvá približne 9 mesiacov, od marca do novembra. Väčšinu mokrých procesov nemožno vykonať, ak nočná teplota klesne pod 5°C
  • prácu by ste si mali naplánovať tak, aby ste základ či hrubú stavbu dokončili do konca stavebnej sezóny

Načasovanie stavby domu ovplyvňujú aj rôzne faktory, ako napríklad náročnosť stavby, načasovanie získania stavebného povolenia či hypotéky. Preto pre začatie výstavby existuje niekoľko vhodných scenárov:

  • začnite na jar a dokončite celý dom na jeseň
  • začnite na jar a hrubú stavbu dokončite na jeseň
  • základ urobte na jeseň a na jar pokračujte v hrubej stavbe

Tradične sa výstavba nechávala cez zimu „vymrznúť“. Dnes to odborníci nepovažujú za nevyhnutnosť, hoci niektorí to stále odporúčajú. Technológie používané v stavebníctve sú dnes úplne iné ako pred rokmi, preto nie je potrebná zimná prestávka. Ak sa však rozhodnete pre pauzu, stavebnému procesu to neuškodí.

 

 

Časový plán výstavby

Časový a finančný rozsah hrubej stavby sa nedá presne určiť. To závisí od veľkosti a zložitosti stavby, počtu podlaží, použitých technológií. Napriek tomu môžeme odhadnúť, že zemné práce a základy zaberú približne jeden mesiac. Vrcholná hrubá stavba sa líši v závislosti od použitého materiálu. Steny a stropy by mohli byť hotové do dvoch týždňov a zastrešenie by mohlo trvať rovnaký čas. Celkový čas výstavby by mohol byť zhruba dva až tri mesiace, ak sa nevyskytnú žiadne komplikácie. Dokončovacie práce však môžu trvať omnoho dlhšie.

 

Ak aj vy patríte k tým, ktorí idú stavať, všetko, čo potrebujete k hrubej stavbe nájdete v našej SADRO predajni. Tešíme sa na vašu návštevu.

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*