OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00
OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi.: 7:00 – 17:00, Sobota: 7:00 – 12:00

6 mýtov o zateplení

6 mýtov o zateplení
21. septembra 2021 Wordbajan Wordpress

Zateplenie fasády nie je až takým strašiakom, ako si mnoho ľudí myslí. V tomto článku prinášame 6 najčastejších mýtov o zateplení a ukážeme Vám, že sa tepelnej izolácie netreba báť.

 

Mýtus prvý – 5 centimetrov izolácie stačí

V snahe znížiť náklady na výstavbu Vás môže nabádať kúpiť materiál s menšou hrúbkou, pretože ten býva lacnejší. Avšak tento postup nie je ani zďaleka správny. Platná slovenská norma odporúča pre všetky typy tepelnej izolácie hrúbku 15 centimetrov, nakoľko sa na fasáde nachádzajú postihnuté miesta, kde sa tvoria tepelné mosty. Ide predovšetkým o škáry spojov tehál, betónové stužujúce vence a nadokenné preklady. Na týchto miestach dochádza ku zrážaniu vlhkosti najviac a to má za následok vznik plesní. Pri obkladaní tepelnej izolácie na fasáde nemôžu vzniknúť „schody“ takže je potrebné siahnuť po materiáloch s väčšou hrúbkou, ktoré sa použijú na zateplenie celej obvodovej steny. Odborné výpočty ukazujú, že pri náraste hrúbky z 5 na 15 cm sa náklady na zateplenie zvýšia zhruba o 10%, no zároveň sa značne zvýši úspora energie. Pri výbere materiálu na zateplenie treba venovať pozornosť nie len jeho hrúbke, ale aj súčiniteľovi tepelnej vodivosti, ktorý sa nazýva lambda. Ten vypovedá o schopnosti tepelnej izolácie zabrániť úniku tepla.

 

 

Mýtus druhý – Po zateplení začnú na vnútorných stenách rásť plesne

Plesne sú malé mikroorganizmy, ktoré rastú na stenách bez ohľadu na to, či sú zateplené, alebo nie. Správna inštalácia tepelnej izolácie nemá vplyv na zvýšenie vlhkosti muriva. Skúsený projektant vie celé zateplenie navrhnúť tak, aby sa murivo neochladilo pod teplotu rosného bodu. O to sa hravo postará dostatočná hrúbka izolačného materiálu, ktorá zabráni neželanej kondenzácií vodnej pary. Problém by mohol nastať až pri izolácií vlhkej steny. Pred začiatkom prác je preto potrebné dôkladne premerať vlhkosť muriva a odstrániť príčinu vlhnutia. V starších domoch je prakticky nemožné zabrániť vlhkosti a preto je ideálnym materiálom na zateplenie minerálna vlna, ktorá má lepšiu priedušnosť ako polystyrén.

 

Mýtus tretí – Zateplenie fasády je neúčinné, stačí vymeniť okná a strechu.

Mnoho ľudí môže lákať miesto klasického zateplenia len vymeniť okná a strechu. Avšak toto riešenie je veľmi neúčinné, pretože teplo sa šíri aj sálaním, a to na všetky strany. Ak sa rozhodnete z akéhokoľvek dôvodu pre túto možnosť, tak sa pripravte na to, že sa obvodová stena stane najchladnejšou plochou v interiéri. Ako sme už spomínali, škáry spojov tehál, betónové stužujúce vence a nadokenné preklady sa stanú tepelnými mostmi. Pretože vlhkosť už nebude unikať cez škáry okien, začne sa zrážať na chladných častiach stien, kde sa postupom času začnú tvoriť plesne. S týmto riešením ide ruka v ruke aj tepelný komfort. Na tepelné nepohodlie všetkých členov domácnosti v každom ročnom období stačí len malý teplotný rozdiel medzi teplotou vnútorného vzduchu a povrchu stien. Pre priedušnosť obvodovej steny predstavujú fasádne dosky z minerálnej vlny ideálny materiál.

 

Mýtus štvrtý – Zimy sú teraz čoraz miernejšie, zateplenie už čoskoro nebude potrebné

V posledných rokoch sú klimatické podmienky skutočne veľmi premenlivé. Niekedy sa stihnú počas jedného týždňa vystriedať všetky ročné obdobia. Ideálny zatepľovací materiál má schopnosť do seba absorbovať čo najviac tepla a čo najdlhšie ho zadržať. Týmto efektívne zabráni jeho vniknutiu do interiéru. Preto je vhodné siahnuť po izolačných materiáloch na báze minerálnej vlny, ktoré majú vyššiu plošnú hmotnosť a mernú tepelnú kapacitu.

Mýtus piaty – Zatepľovanie je nezdravé, dom nedýcha

Ako sme už spomínali vyššie, správne nainštalované zateplenie nemá za následok vznik plesní. Ak chcete mať istotu, že je zateplenie ekologické a zdravotne nezávadné, tak siahnite po izolácií z minerálnej vlny, ktorá predstavuje tepelnú a zvukovú izoláciu v jednom. Ďalšou a hlavne praktickou výhodou je jej jednoduchá manipulácia, čo ocení nie jeden domáci majster. Ak chcete docieliť aby Vaša fasáda dýchala, je potrebné použiť odskúšané príslušenstvo na zateplenie a hlavne netreba zabudnúť na finálnu povrchovú úpravu, ktorá je na silikátovej báze.

 

Mýtus šiesty – Statika domu trpí ak sa fasáda zateplí s tepelnou izoláciou, ktorá má väčšiu hrúbku

Pri zatepľovaní je dôležité prispôsobiť hrúbku tepelnej izolácie statike domu. Pri starších stavbách sú v statike väčšie rezervy, takže aplikácia zateplenia dom nenaruší (pokiaľ už nemá problémy so statikou). Pravdou je, že ak má stavba takýto problém, pre jej obyvateľov predstavuje hrozbu aj bez tepelnej izolácie. Predsadené a prevetrávané fasády umožňujú aplikovať väčšie hrúbky aj na staticky menej odolné stavby.

 

Rôzne typy tepelných izolácií a všetko, čo budete potrebovať k jej inštalácií nájdete v našej predajni SADRO. Okrem materiálov, ktoré u nás zakúpite Vám aj ochotne poradíme.

 

ZDROJE: mojdom.zoznam.sk, avmi.sk

FOTO: freepik.com

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*