OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00
OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi.: 7:00 – 17:00, Sobota: 7:00 – 12:00

Ako správne izolovať základy rodinného domu

Ako správne izolovať základy rodinného domu
5. mája 2021 Wordbajan Wordpress

Na každom type pozemku, aj na takom, kde sa nachádza svah či potok, môže vyrásť dom. Aj preto sú dobré základy tak dôležité pri každej stavbe. Základy prenášajú hmotnosť domu na podložie. Typ základov a ich prevedenie závisí od mnoho faktorov, ktoré je potrebné brať do úvahy. Veľký vplyv na dlhú životnosť stavby má správne prevedenie izolácie. Či už zakladáte stavbu hlboko pod zem, kde je zvýšená hladina podzemnej vody alebo nad zemou, kde priamy kontakt so spodnou vodou nie je, izolovať sa musí. Niekedy je rozdiel iba pri použití izolácie a občas sofistikovanejšími postupmi.

 

Zateplenie základov a soklov

V akej fáze máme izolovať základy a sokel? To zistíme podľa projektu domu, v ktorom je podrobne popísaný spôsob a typ izolácie. Z toho môže napríklad vyplynúť, že k čiastočnému zatepleniu základov môže dôjsť ešte pred samotným vyliatím betónu a to tak, že základové pásy urobíte o hrúbku polystyrénu širšie. Polystyrénové dosky nainštalujete do výkopov a neskôr už nemusíte odhŕňať zeminu a dosky dodatočne upevňovať, čo by mohlo byť aj problematické, kvôli nerovnosti, keďže „debnením“ je iba zemina. Polystyrénové dosky sa najlepšie lepia k blokom strateného debnenia.

Hlavným cieľom izolácie základov je:

    • Zamedzenie postupu vody a zemnej vlhkosti do stavebnej konštrukcie
    • Ochrana konštrukcie proti voľne stekajúcej a tlakovej vode
    • Ochrana proti radónu a iným plynom

 

Je všeobecne známe, že postupov a metód na zateplenie a izoláciu základov je nespočetné množstvo. Ľudia majú tendenciu riešiť hrúbku polystyrénu, jeho umiestnenie a typ. Dnes často môžeme vidieť 300mm hrubú izoláciu na základoch, kde ešte donedávna bolo štandardom 100mm. Zatepľuje sa viac ako je nutné, naopak mnohokrát sa nedodržiava hĺbka izolácie, ktorá by mala byť cca 80cm.

 

Aký materiál na izoláciu základov

Pre izoláciu základov a časti konštrukcie nad povrchom zeme sa používajú výlučne polystyrény s minimálnou mierou nasiakavosti, s lepšími mechanickými vlastnosťami, ktoré sú odolnejšie a tvrdšie než obyčajný polystyrén, ako sú napríklad ISOVER EPS Perimeter od ISOVERU, alebo EPS 200 Perimeter od POLYFORMU.

Extrudovaný polystyrén na zateplenie soklov a základov býva v ružovej alebo zelenej farbe, ten môže byť bez akejkoľvek úpravy, ak bude v kontakte so zeminou. Pokiaľ zatepľujeme základy a sokel, môžeme použiť ten istý typ výrobku, musíme však myslieť aj na budúcu povrchovú úpravu sokla. V prípade, že budete chcieť sokel obkladať, treba si zabezpečiť polystyrén s drsnejším povrchom, pre lepšiu priľnavosť.

Na trhu sú aj špeciálne polystyrénové tvarovky, ktoré slúžia ako „stratené debnenie“ pre základy. Sú to vlastne dve polystyrénové dosky spojené kovovými svorkami. Po vyliatí betónu tak máte izoláciu základov ako z vonkajšej, tak aj z vnútornej strany a to vám stavbu domu dokonca uľahčí.

 

Pre izoláciu pod úrovňou terénu sa používa aj asfaltová hydroizolácia, keďže je potrebné stavbu zaizolovať proti zemnej vlhkosti, spodnej vode alebo tlakovej vode. Môžeme izolovať základy, alebo izoláciu položiť medzi základy a hornú konštrukciu stavby. Špeciálne zloženie asfaltových pásov a spôsob ich aplikácie zabezpečuje absolútnu tesnosť hydroizolácie. Dôležitý je nielen kvalitný materiál, ale aj správny spôsob aplikácie. Asfaltová hydroizolácia sa aplikuje natavovaním a pritláčaním. Na zvislej stene sa pritláča zdola nahor. Dodatočne sa natavujú okraje pásov a spoje. Je potrebné mať tieto plochy čo najviac vyrovnané, aby pri aplikácií nevznikali vzduchové bubliny. Asfaltový pás sa nesmie počas natavovania prepáliť. Veľký dôraz treba klásť aj na spoje, kadiaľ voda najčastejšie preráža. Na asfaltový pás sa vždy lepí polystyrén a aby sme nepoškodili hydroizoláciu, musíme zvážiť, aký typ spojiva použijeme. Existuje viacero možnosti, ako sú polyuretánové peny, lepidlá, prípadne spojivá na cementovej báze.

Najčastejšie chyby pri izolácií:

    • Nevhodne zvolený materiál
    • Ukončenie izolácie v rovine terénu
    • Nevhodná hrúbka izolácie
    • Nedodržaná požadovaná hĺbka izolácie

 

Základy a ich izolácia určite nie je miesto, kde by sa malo šetriť. Pokiaľ stále váhate a neviete si rady, poraďte sa s našimi odborníkmi v predajni SADRO – oddelenie stavebnín.

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*