OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00
OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi.: 7:00 – 17:00, Sobota: 7:00 – 12:00

Keď viete základy, konštrukcia sadrokartónu bude hračka

Keď viete základy, konštrukcia sadrokartónu bude hračka
15. mája 2019 lukas

Odhodlali ste sa prvýkrát v živote pustiť do stavby zo sadrokartónu? Máte už vybranú priečku alebo podhľad, ktorým by ste radi v týchto zimných dňoch vylepšili byt či podkrovie? Nemusíte sa ničoho obávať. Práca s kvalitným sadrokartónom vie byť naozaj jednoduchá.

Prečo sadrokartón?

Nespornými výhodami práce so sadrokartónom je predovšetkým rýchla, čistá a ľahká montáž. Praktický materiál sa hodí všade tam, kde zlyhávajú postupy klasického murovania. Neobmedzí vás ani v možnostiach povrchových úprav, ani svojou nosnosťou. Konštrukcia pod doskami môže obsahovať dosky s vyššími pevnostnými vlastnosťami. V porovnaní s murovaním máte aj výhodu vysokej časovej úspory, pretože montáž je možné realizovať asi tak za 1/5 času. Rýchlo a jednoducho sa okrem toho vykonávajú akékoľvek opravy stien.

Najlepšie na sadrokartóne zrejme je, že dosky môžete v interiéri využiť vďaka ich všestrannosti prakticky všade. Jediné obmedzenie je zrejme ich použitie v exteriéri. Dnešné flexibilné dosky si ale v interiéry poradia s rôznymi tvarmi klenieb, priechodov, sa zapustenými rampami či oblúkmi.

Vyberajte správne!

Ale ako a podľa čoho? Je viac druhov sadrokartónov, ktoré sa od seba líšia mnohými vlastnosťami. Ani to však pre vás nemusí byť žiadna veda. Štandardný typ sadrokartónu je vhodný do všetkých suchých priestorov, kde je bežná relatívna vlhkosť vzduchu. Impregnovaný sadrokartón je zas určený pre vyššiu relatívnu vlhkosť vzduchu do 75%, napríklad do kúpeľne alebo kuchyne. Dosky sú zelené s modrou potlačou. Toto sú dva najbežnejšie typy sadrokartónu.

Tzv. protipožiarne sa sklenou výstužou v konštrukcii, ktorá pri požiari dosku udrží pohromade dlhšie ako iné sadrokartóny, sa hodí napríklad k obloženiu krovov strešných konštrukcií. Má biely kartón s červenou potlačou. Kombinovaný spája výhody protipožiarneho a impregnovaného. Tento typ poznáme podľa zeleného kartónu a červenej potlače. No a posledný do partie je protihlukový sadrokartón, ktorý vykazuje špecifické tlmiace vlastnosti a spoločne s ďalšími špeciálnymi stavebnicovými prvkami vytvára priečky s akustickou izoláciou. Dosky majú typicky modrú farbu.

Základy pri práci

Dosky sa odjakživa najlepšie režú nožom. Narežte kartón lícovej strany, dosku otočte, zlomte ju v mieste narezania a nožom odrežte kartón na rubovej strane. Dosky potom pripevňujte samoreznými skrutkami. Ak pre konštrukciu použijete kovové nosníky, zvoľte skrutky dlhé 25 mm, pretože stačí, aby prešli cez plech. Pre drevené nosníky sú vhodnejšie skrutky dlhšie, aby v dreve dobre držali. Dôležité je, aby hlava skrutky nebola nad papierom, no tiež sa nesmie zavŕtať hlboko do sadry.

Každú škáru medzi doskami treba poriadne vytmeliť. Tmel vtlačte dovnútra a použite výstužné pásky. Buď samolepiace, ktoré nalepíte na suchú dosku a pretmelíte ich, alebo sklené, ktoré vtlačíte do tenkej vrstvy čerstvo naneseného tmelu. Po zaschnutí prvej vrstvy prestierkujte škáry do konečnej podoby, tmel nechajte zaschnúť a potom ho prebrúste.

Do podrobností už ale my zachádzať nebudeme. Na čo všetko si treba dať pozor a podrobný fotopostup v 19 krokoch si naštudujte v článku SEM. Od nás sa už len očakáva poradiť vám kvalitný a čo možno najspoľahlivejší sadrokartón.

Voľbou jednoznačne Rigips

Táto značka je členom nadnárodného koncernu Saint-Gobain, ktorý je svetovým lídrom vo výrobe stavebných hmôt na báze sadry, skla a tepelných izolantov. Rigips na Slovenskom stavebnom trhu pôsobí od roku 1995 a za ten čas sa spoločnosť vyprofilovala do podoby synonyma kvality, pokroku a inovácií v oblasti suchej výstavby.

Sadrokartónové podhľady Rigips predstavujú moderné, rýchle a čisté riešenie opláštenia stropov. Ich hlavnou výhodou je rovinnnosť a nízke riziko prasklín. Pre zabezpečenie týchto vlastností podhľadu počas jeho životnosti je nevyhnuté používať predpísané prvky a technologické postupy. Viac už vám povie táto Montážna príručka sadrokartonára.

Zdroj: rigips.sk, lepsiebyvanie.centrum.sk, ireceptar.cz

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*