OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00
OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi.: 7:00 – 17:00, Sobota: 7:00 – 12:00

Ako si vybrať ten najlepší komín pre váš domov

Ako si vybrať ten najlepší komín pre váš domov
15. novembra 2023 Wordbajan Wordpress

Stavba komína je umenie spojiť funkčnosť s eleganciou, od ohrevu domova po estetický doplnok. Našim cieľom je poskytnúť vám užitočné rady a poznatky, aby ste mohli vytvoriť komín, ktorý nie len zohrieva, ale aj oživuje vašu domácnosť.

 

Čo je dôležité vedieť pri stavbe komínov

Pri stavbe komína je dôležité mať na zreteli niekoľko kľúčových faktorov, ktoré ovplyvňujú jeho bezpečnosť, účinnosť a celkový vzhľad. Tu je niekoľko dôležitých aspektov, ktoré by ste mali zvážiť pri stavbe komína:

 • bezpečnosť a kvalita materiálov – používajte odolné a bezpečné materiály na stavbu komína, ktoré sú schválené a odpovedajú miestnym predpisom a normám
 • správna veľkosť a konštrukcia – komín by mal byť dostatočne veľký pre typ a veľkosť spotrebiča, ktorý k nemu pripájate. Neadekvátna veľkosť môže viesť k problémom s ťahom a efektívnosťou
 • dobre navrhnutý ťah – ťah komína je kritický pre efektívne spaľovanie a odvádzanie spalín. Správne navrhnutý komín zabezpečuje optimálny ťah a minimalizuje tvorbu kreozotu
 • regulácia ťahu – niektoré komíny majú regulovateľné ventily, ktoré umožňujú prispôsobenie ťahu podľa potreby. To je užitočné na kontrolu intenzity ohňa
 • izolácia a odolnosť voči atmosférickým vplyvom – zabezpečte, aby bol komín riadne izolovaný a odolný voči poveternostným vplyvom, čo zabezpečí jeho dlhú životnosť
 • pravidelná údržba a čistenie – pravidelná kontrola a čistenie komína sú nevyhnutné na odstránenie potenciálnych nebezpečenstiev, ako je kreozot alebo hniezd divokých vtákov
 • dodržiavanie predpisov – dôkladne sa oboznámte s miestnymi stavebnými predpismi a normami týkajúcimi sa stavby komína. Ich dodržiavanie je kľúčové pre bezpečnosť a legalitu.

Pamätajte, že stavbu komína by ste mali vždy konzultovať s odborníkom, aby ste sa vyhli potenciálnym problémom a zabezpečili bezproblémový chod. V našich Sadro stavebninách nájdete kvalitné komínové systémy Stadreko a Schiedel.

 

 

Komínové systémy Stadreko

Komínové systémy od spoločnosti Stadreko sú etablovaným a obľúbeným výrobkom na trhu, ktorá sa zameriava na vysokú kvalitu použitých materiálov, presnú výrobu a jednoduchú montáž. Sú vhodné pre plynné aj tuhé palivá. Hlavné prednosti komínového systému Stadreko sú:

 • jednoduchá a rýchla montáž komína
 • vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti
 • vysoká odolnosť voči kyselinám a zásadám
 • dokonalá tesnosť komínového systému, ktorá zaručuje požiarnu bezpečnosť
 • bezkonkurenčná  cena

Komínový systém od Stadreko charakterizuje vnútorný priemer kanála 200 mm. Šamotová vložka komína je vyrobená z lisovanej šamotovej keramiky a tvárnice komína sú z keramzitu. Komíny Stadreko môžu dosiahnuť maximálnu výšku až 30 m a odolávajú teplote spaľovania do 600 ºC. Veľmi dôležitou informáciou je, že sú odolné voči vyhoreniu sadze. Systém poskytuje vysokú tepelnú a akustickú izoláciu, a jeho montáž je jednoduchá a rýchla. Je certifikovaný CE certifikátom pre celý komínový systém.

 

 

Komínové systémy Schiedel

Schiedel, európska značka na trhu komínových systémov na odvod spalín, ponúka široký sortiment produktov.

Ak staviate nízkoenergetický dom máme tu pre vás Schiedel ABSOLUT, ktorý poskytuje ideálne riešenia práve pre pasívnu a kvalitnú nízkoenergetickú výstavbu. Tento systém zahrňuje prvky ako prerušenie tepelných mostov, spojenie fólií, tesné dvierka a absenciu mriežky v päte komína. S komínom ABSOLUT môžete bez problémov integrovať rekuperáciu do vášho projektu. Taktiež je jediným komínovým systémom s integrovanou nenasiakavou izoláciou, ktorý prechádza blower-door testom na overenie tesnosti stavby. Je navrhnutý tak, aby bez dodatočného vložkovania vyhovoval kondenzačným spotrebičom. Má schopnosť zásobovať kondenzačný kotol vzduchom na horenie, s bezproblémovým prechodom na iný typ paliva. S malými rozmermi a nízkou hmotnosťou umožňuje jednoduchú montáž a bezproblémovú spoluprácu s rekuperáciou. Zateplená šachta dokáže bez problémov priviesť vzduch na horenie k spotrebiču na tuhé palivá, čím poskytuje komplexné riešenie pre efektívny chod. Schiedel ABSOLUT je taktiež vybavený prvkami DURONIC pre prerušenie tepelných mostov. Multifunkčná šachta v komínovom telese Schiedel ABSOLUT  je bez problémov prístupná a kontrolovateľná.

 

 

Populárna energetická alternatíva – brikety

Pri všetkých komínových systémoch, ktoré nájdete u našich stavebninách je možné vykurovanie tuhým palivom. Skvelým palivom sú brikety, ktoré aktuálne nájdete aj medzi našimi akciami. Brikety sú vytvorené stlačením suchých pilín za použitia vysokého tlaku, čo zabezpečuje ich pevnosť a vysokú energetickú hodnotu. Tieto brikety nevypúšťajú dym, majú nízku úroveň popola, čím minimalizujú znečisťovanie komína. Majú vysokú energetickú hodnotu, čo znamená, že poskytujú veľa tepla v porovnaní s ich hmotnosťou. Manipulácia s briketami je jednoduchá, pretože sú kompaktné a majú malú vlhkosť. V súčasnej dobe s rastúcim dôrazom na udržateľnosť a efektívne využívanie zdrojov získavajú brikety na popularite ako energetická alternatíva.

 

Na záver môžeme povedať, že voľba správneho komínového systému je kľúčovým faktorom pre bezpečné a účinné vykurovanie vášho domova. ČI už to bude komín Stadreko alebo Schiedel vyberajte moderné a spoľahlivé riešenia pre odvod spalín s dôrazom na energetickú efektívnosť, bezpečnosť a univerzálnosť. Zabezpečte si tak teplý a bezpečný dom s komínovým systémom, na ktorý sa môžete spoľahnúť.

 

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*