OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00
OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi.: 7:00 – 17:00, Sobota: 7:00 – 12:00

Výber stropu na hrubú stavbu netreba v žiadnom prípade podceniť. Prečo?

Výber stropu na hrubú stavbu netreba v žiadnom prípade podceniť. Prečo?
24. júna 2019 Wordbajan Wordpress

Vonku síce momentálne panujú horúčavy, pričom o kúrení v dome sa nám ani len nesníva, no to je práve ten čas, kedy sa môžete na ďalšiu zimu maximálne pripraviť. Dnes si povieme, prečo sa pri novostavbe nevyhýbať komínu, resp. prečo je mať už postavený komín v 100 % poriadku.

Strop by dnes mal byť nielen dostatočne nosný, ale aj variabilný, s dobrými izolačnými vlastnosťami, ekologicky neškodný, ale aj estetický. Avšak vytvorenie vodorovných nosných konštrukcií predstavuje jednu z najnáročnejších etáp stavby. S tými správnymi materiálmi si to ale viete značne uľahčiť.

Z akých stropov máte na výber?

Do hrubej stavby vždy patrili základy a tiež to, čo sa nachádza pod základovou doskou alebo podkladovým betónom. Jej súčasťou sú obvodové a vnútorné nosné steny, nenosné priečky, strešná konštrukcia, ale aj stropy. Tie patria do skupiny vodorovných nosných konštrukcií, ktoré spolu s ďalšími nosnými prvkami zabezpečujú stabilitu celého objektu. Poďme ale pekne po poriadku a začnime tým, s akými typmi stropov sa môžete pri stavbe domu stretnúť.

Stropy môžu byť monolitické, drevené, klenbové, spriahnuté, pozostávajúce z nosníkov či vložiek spojených betónovou zálievkou, aj snímateľné z rôznych typov strateného debnenia a betónu. Okrem toho je niekoľko typov stropov aj z prefabrikovaných dielcov. Výber konkrétneho materiálového typu ide ruka v ruke s výberom stavebného materiálu vertikálnych nosných konštrukcií. Je totiž logické, že na nosné steny z pórobetónu sa nepoužijú keramické stropy a naopak. O jednotlivých typoch stropov sa dozviete viac na stránke Stavebného informačného portálu.

Požiadavky stropnej konštrukcie sú jasné

Únosnosť, maximálne rozpätie a fyzikálne vlastnosti stropnej konštrukcie ovplyvňujú možnosti architektonického stvárnenia celej budovy. Zväčšovaním rozpätia narastá plošná hmotnosť stropu a tým úmerne vzniká zaťaženie na zvislé nosné konštrukcie (steny, stĺpy, základy), čím sa zvýšia aj celkové náklady stavby. Stropná konštrukcia musí byť vždy schopná bezpečne prenášať zaťaženie vlastnou tiažou, ako aj zaťaženie zvislými nosnými konštrukciami budovy. Na dobre únosný strop môžete položiť aj ťažkú liatu betónovú podlahu, keramickú dlažbu a inštalovať podlahové kúrenie. Na menej únosné stropy sú vhodné suché podlahy, ktoré dobre zvukovo aj tepelne izolujú a zabraňujú prenosu vibrácií do konštrukcie.

Nezabúdajte, že stropy by okrem toho mali umožniť aj dodatočné riešenie prestupov. Dôležitou požiadavkou pri návrhu konštrukcie stropu je tiež obmedzenie tepelných mostov, ktoré najčastejšie vznikajú v styku obvodového plášťa s vnútorným stropom a stropom nad vonkajším prostredím.

Značky s bohatými skúsenosťami

Poďme rekapitulovať. Každý z uvedených typov stropov z prvého odseku tohto článku má svoje výhody aj nevýhody. Všetko sa však odvíja od vašej stavby a projektu domu. Stropy musia spĺňať statické (únosnosť a tuhosť pri minimálnej hmotnosti), ale aj akustické, protipožiarne či tepelné technické požiadavky. Pri rekonštrukciách je potrebné zohľadniť pôvodné nosné murivo, v novostavbách je riešenie neporovnateľne jednoduchšie. Väčšina výrobcov stavebných materiálov vo svojich programoch ponúka aj kompletné stropné systémy, čo zaručuje najmä celistvosť, vďaka ktorej zvislé a vodorovné konštrukcie na seba dobre nadväzujú. To vám umožní jednoduché riešenie detailov, ako sú priestupy na inštalačné šachty, komíny a schodištia.

No a v našich stavebninách nájdete presne takéto overené stropné systémy značiek, ktoré na trhu toho dokázali už naozaj dosť. Ytong,Premac, Rector, Prescot? Stačí si vybrať, ktoré výhody jednotlivých stropov vám pasujú najviac. Hlavne pamätajte, že rozhodovanie o prevedení stropných konštrukcií by malo prebiehať už vo fáze projektu.

Zdroj: Marian Herceg – dennik.hnonline.sk, naseinfo.cz, stavbadomu.net, akostavat.com

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*