OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00
OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi.: 7:00 – 17:00, Sobota: 7:00 – 12:00

Radi by ste zobytnili svoje podkrovie? Poradíme Vám ako!

Radi by ste zobytnili svoje podkrovie? Poradíme Vám ako!
22. septembra 2020 Wordbajan Wordpress

Podkrovné priestory častokrát ponúkajú nespočetne mnoho možností rozšírenia a získania nových obývateľných priestorov. Takéto priestory sú ideálne pre rýchle a lacné riešenie priestorov na bývanie. Na výstavbu takýchto projektov sú sadrokartónové systémy najideálnejším riešením. Jednotlivé miestnosti je možné obývať bezprostredne po ich dokončení. Zároveň môžete týmto krokom veľmi jednoducho splniť požiadavku na požiarnu ochranu vášho bývania, ktoré je vďaka sadrokartónu zobytnené a navyše zateplené v jednom kroku.

Výhody rekonštrukcie podkrovia

  • zobytnením podkrovia výrazne prispejete k zatepleniu budovy
  • zvyšuje sa požiarna odolnosť budovy
  • práce na zobytnení podkrovia môžu prebiehať pri súčasnom obývaní nižších poschodí
  • vybudovaním podkrovia zo sadrokartónu zvyšujete obytnú plochu svojho domu
  • obytné podkrovie je atypické a veľmi atraktívne členený obytný priestor
  • použitý sadrokartón zabezpečí suchý proces výstavby

Prečo práve sadrokartón?

V mnohých prípadoch sa tento materiál javí ako jediná alternatíva. Sadrokartónové dosky môžeme použiť v celej škále stavebných konštrukcií – priečky, podhľady stropov, obklady stien, podlahy, obklady podkroví.

Sadra je tiež prírodný stavebný materiál, ktorý ľudstvo používa už päťtisíc rokov. Je to produkt, ktorý nemá nijaký nepriaznivý vplyv na ľudský organizmus, pH sadry je rovnaké, ako má ľudská pokožka. Z hľadiska vplyvu na kvalitu životného prostredia, je sadra jedným z najekologickejších materiálov. Získava sa vypaľovaním sadrovca pri teplote 120 až 1 300 °C. Sadra obsahuje 20 % viazanej kryštalickej vody, ktorá je v prípade požiaru schopná absorbovať veľké množstvo energie ohňa. Navyše je absolútne čuchovo neutrálna. Sadra sa skladá z množstva malých pórov, ktoré v prípade potreby zachytávajú vlhkosť, a ak vlhkosť vzduchu príliš klesne, znovu ju uvoľňujú späť do miestnosti.

Príprava výstavby podkrovia

Sadrokartón môžeme v podkroví použiť niekoľkými spôsobmi. Obklady šikmých stien, deliace priečky, obklady murovaných stien alebo suché uloženie plávajúcej podlahy. Podľa požiadaviek na jednotlivé konštrukčné riešenia musíme správne voliť vhodný typ sadrokartónu.

Na obklady šikmých stien je najvhodnejšie využiť protipožiarny sadrokartón hrubý 15 mm. Protipožiarne sadrokartónové dosky sú na výstavbu obytného podkrovia ideálny stavebný materiál. Práce prebiehajúce v štandarde suchej výstavby prebiehajú skutočne rýchlo. Aby bolo vaše podkrovie skutočne bezpečné, je potrebné, aby steny v podkroví oddeľujúce požiarne úseky, aj strešné a stropné konštrukcie v rodinných domoch, vykazovali požiarne odolnosti v hodnotách aspoň 30 minút. Tieto predpoklady splníte, keď šikminu podkrovia opláštite napríklad ružovou protipožiarnou doskou Rigips RF (DF), ktorú Vám v našej predajni s radosťou zabezpečíme.

Na vnútorné predelenie priestorov pomocou sadrokartónu je určený štandardný rozmer dosák hrubý 12,5 mm. Do vlhkých priestorov, ktoré v podkroví môže predstavovať jedine kúpeľňa treba použiť impregnovaný sadrokartón ako variant už spomenutých typov. Pre správne uloženie suchej plávajúcej podlahy sú určené špeciálne dielce s nadpriemernou hrúbkou 25 mm

Sadrokartónové dosky sú vlastne obkladové prvky, ktoré musíme montovať na dostatočne pevnú a presne pripravenú podkladovú konštrukciu. Materiálom na tento podklad môže byť drevený rošt z hranolčekov alebo kovový rošt z tenkostenných valcovaných profilov z pozinkovaného plechu.

Osadenie obkladov

Skôr ako začneme so samotnou realizáciou sadrokartónového obkladu, musíme dôkladne dokončiť všetky zásahy do konštrukčného krovu. Následne vytvoríme spomínaný podkladový rošt. Pomocou obojstrannej lepiacej pásky prichytíme parozábranu. Parozábrana slúži na odvedenie prípadného rosného bodu na murivo, laicky povedané, aby na samotný sadrokartón neprenikala vlhkosť a nevytvárala vlhké mapy. Ďalej už pokračujeme samotným kladením sadrokartónových dosák, ktoré ukladáme na doraz. Spoje fixujeme pomocou tmelu. V zásade sa používajú dva druhy tmelov: „tvrdé“ tmely, ktoré možno použiť pri štandardných konštrukciách bez bandážnej pásky, a „mäkké“ tmely, ktoré v každom prípade vyžadujú použitie bandážnej pásky. Pred tým ako sa pustíme do maľovania, je nevyhnutný penetračný náter.

Kladenie suchých podláh

Je verejne známe, že sa sadrokartón využíva na obklad priečok alebo stropov. Menej ho však ľudia využívajú na podlahové riešenia, čo je v konečnom dôsledku veľká škoda. Plávajúca podlaha zo sadrokartónu výrazne zlepšuje tepelné a zvukovoizolačné vlastnosti podláh. Na túto podlahu sa dajú položiť všetky bežné podlahové krytiny. Kladenie takýchto dosák je nesmierne jednoduché, avšak pred samotným pokladaním je potrebné vyrovnať podklad lepenkou lepenkou (do 5mm) alebo tmelením (do 20mm). Po vyrovnaní povrchu sa môžeme pustiť do samotnej realizácie. Najprv sa po celej miestnosti, už na pripravený podklad položí spodná vrstva dosiek (podľa potreby prípadne použijeme kombinované dosky s tepelnou a zvukovou izoláciou). Potom sa na spodné dosky nanesie zubatou stierkou lepidlo. Druhá vrstva sa kladie kolmo na spodnú vrstvu tak, aby boli škáry oboch vrstiev vzdialené minimálne 20 cm.

Stropne podhľady

Podhľadové konštrukcie uzatvárajú podkrovné obydlie zhora. Ak použijeme zavesený podhľad v spojení s tepelnou izoláciou z minerálnych vlákien, vyriešime tým nielen tepelnú izoláciu stropu, ale aj zlepšíme akustiku miestnosti a zabezpečíme požiarnu ochranu krovu. Na montáž podhľadu môžeme použiť štandardné sadrokartónové dosky alebo kazetové dosky s rozmermi 600 x 600 mm.

Zopár slov na záver …

Veríme, že bol tento článok pre Vás dostatočne užitočný a plný informácií, ktoré dokážu prispieť k rozhodnutiu a realizácií projektu „Podkrovie“. Pri finálnom rozhodovaní je však určite potrebné požiadať o odborné rady. Naši Sadro odborníci Vám sú kedykoľvek nablízku, ak sa nás rozhodnete navštíviť a zaobstarať si správne sadrokartónové dosky.

Zdroj: www.rigips.sk, www.sadrokarton-podkrovie.sk , www.winklerstav.sk,  www.mojdom.zoznam.sk

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*