OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00
OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi.: 7:00 – 17:00, Sobota: 7:00 – 12:00

Povedzte „áno“ strešným oknám VELUX a FAKRO

Povedzte „áno“ strešným oknám VELUX a FAKRO
27. septembra 2022 Wordbajan Wordpress

Či už chcete hosťovskú izbu alebo len priestor na relax, strešné okná môžu zmeniť podkrovné miestnosti vášho domova na svetlé, vzdušné a luxusné obytné priestory. 

Prispôsobením svojho vnútorného prostredia správnym množstvom svetla a čerstvého vzduchu si vytvoríte zdravšie priestory všade tam, kde to najviac potrebujete. Práve strešné okno je skvelý prvok ako pridať svetlo do vášho domova jedinečným a štýlovým spôsobom.

 

Čo je strešné okno?

Skôr než si povieme o výhodách a nevýhodách strešných okien, v krátkosti si vysvetlíme, čo je strešné okno. Už ako samotný názov hovorí, strešné okno je okno pridané do vašej strechy, bežne umiestnené na uhle strechy alebo v strede plochej strechy. Krása strešných okien je výnimočná v tom, že ak máte dostatočný rozpočet, dajú sa okná rozvrhnúť tak, aby zodpovedali jedinečnosti vášho domova. Sú skvelou alternatívou k štandardnému oknu, avšak ponúkajú oveľa viac výhod. Sú dostupné v rôznych tvaroch, veľkostiach a dajú sa prispôsobiť vášmu domovu. Ich hlavným účelom je vpustiť čo najviac svetla do miestnosti. Fungujú však, aj ako dobrý ventilačný systém alebo estetický prvok.

 

Výhody strešných okien

Je toho veľa, čo by sme mohli spomenúť, ale zúžili sme to na to najhlavnejšie.

Extra denné svetlo a teplo – najviditeľnejšou výhodou strešných okien je denné svetlo, ktoré prinášajú do vašej izby. Dokážu priviesť svetlo aj do časti, ktoré ho zvyčajne nedostávajú, ako sú kúpeľne alebo chodby. Je dokázané, že prirodzené svetlo dokáže zlepšiť váš výkon. To je značná výhoda strešných okien a navyše oveľa lepšia možnosť, ako použiť štandardné svietidlo s umelým svetlom. Pri umiestňovaní strešného okna musíte zvážiť, kde toho svetla chcete najviac.
Okrem denného svetla, ktoré vpustíte do miestnosti sme spomenuli aj teplo. Cez okennú tabuľu dostanete do miestnosti aj viac tepla, čím ušetríte svoje účty za energiu.

 

 

Čerstvý vzduch, vetranie

Keďže, ako sme spomenuli, strešné okná sa umiestňujú na strechu domu, dodáva to nový rozmer a spôsob vetrania priestoru. Zvýši sa prúdenie vzduchu v miestnosti. Otvorenie strešného okna umožňuje prívod čerstvého vzduchu, čím zabraňuje prehrievaniu priestoru a osviežuje ho. Dodatočné prúdenie vzduchu je ideálne aj pre miestnosti, ako je kúpeľňa alebo kuchyňa, kde môžete mať ťažký vzduch a rôzne pachy, ktorých sa chcete zbaviť!
S novými elektricky ovládateľnými strešnými oknami VELUX a FAKRO vetranie je úplne jednoduché za pomoci diaľkových alebo nástenných ovládačov. V letných mesiacoch vám to môže ušetriť veľa času, pretože na ich manuálne otváranie nepotrebujete nástroje ani kroky.

 

Náklady na úsporu energie

V súčasnej ekonomickej situácii sa náklady na elektrinu rapídne zvyšujú. Preto, ak investujete do strešného okna, môžete znížiť vaše účty za energiu zavedením solárneho tepla, keďže cez okno prúdi slnko do miestnosti. Okrem tepla, prirodzeným svetlom presvetlíte miestnosť a ušetríte peniaze za umelé osvetlenie. Strešné okná VELUX a FAKRO majú skvelé izolačné vlastnosti, vďaka ktorým bude vaša miestnosť teplejšia.

 

Esteticky príjemné

Ak investujete do strešných okien, neinvestujete len do samotných okien, ale aj do estetiky vašej izby. Strešné okná vyzerajú v miestnosti krásne a sú takmer ako obraz. Veľkosť, uhol a tvar strešného okna sú faktory, ktoré môžu výrazne ovplyvniť vzhľad a dojem z miestnosti. Preto sa porozprávajte s odborníkom, ktorý má skúsenosti s pretváraním miestností pomocou strešných okien a poradí vám, ako a koľko okien v miestnosti umiestniť.

 

 

Otvárajú priestor a zvyšujú hodnotu domu

Vďaka umiestneniu strešných okien v streche majú jedinečnú schopnosť otvárať priestor a tým opticky rozšíriť miestnosť. Strešné okná sú skvelé pre tých, ktorí nemajú veľa priestoru a chcú, aby ich miestnosti vyzerali väčšie a svetlejšie. Čo sa zvyčajne prehliada, je hodnota, ktorú môžu strešné okná pridať vášmu domu. Táto hodnota je často zastretá cenou. Avšak investícia do strešných okien vám môže z dlhodobého hľadiska pomôcť. Nielenže budete mať úžitok zo všetkých vyššie uvedených bodov, ale zároveň to prinesie pridanú hodnotu vášmu domovu.

 

Nevýhody strešných okien

Ako všetko má svoje výhody, môže to mať aj nevýhody. A tak je to aj so strešnými oknami, hlavne vtedy, ak to neurobíte správne!

 

Nadmerné osvetlenie a prehrievanie

Rovnako ako jasné svetlo a prirodzené teplo sú výhody strešného okna, uvedomujeme si, že nesprávne množstvo môže poškodiť priestor. Keďže počasie nie je možné ovládať, znamená to, že v horúcich mesiacoch sa môžu miestnosti so strešnými oknami prehrievať. Avšak, ani toto už dnes nemusí byť nevýhoda, keďže okná VELUX a FAKRO disponujú doplnkami, ako sú žalúzie, markízy, rolety, čo napomáha pri regulácii klimatizácie v miestnosti a bráni tomu, aby bola miestnosť príliš horúca a svetlá.

 

 

Strata tepla a netesnosť

Sklo je vynikajúce pri vedení tepla, čo umožňuje teplu nielen prichádzať do miestnosti, ale aj z miestnosti unikať. Nepovažujeme to za príliš veľkú nevýhodu strešných okien, pretože produkty VELUX a FAKRO štandardne vybavené trojsklom a izoláciou v ráme, ktorá bráni tepelným stratám. To má za následok menšie tepelné straty a zároveň vyriešenie problému tepelných strát. Pri montáži strešných okien, je nutné vyrezať otvor do strechy. Mnohokrát sa stáva, že si okná inštaluje stavbár sám, aj napriek tomu, že nemá dostatočné skúsenosti a to môže viesť k zatekaniu okolo okien. Preto sa odporúča, túto činnosť ponechať na kvalifikovaných pracovníkov.

 

Cena strešných okien

Už pár krát sme spomenuli, že nákup a inštalácia strešných okien bude drahšia, avšak je to dobrá investícia. Moderné technológie zlepšujú kvalitu strešných okien a to pomáha ušetriť vám peniaze.

 

Pozreli sme sa na výhody a nevýhody strešných okien, je jasné, že výhody prevažujú nad negatívami. Prirodzené svetlo, ktoré prichádza so strešným oknom, je bezkonkurenčné a preto sú také obľúbené. Štúdie dokazujú, že vystavenie prirodzenému svetlu zlepšuje náladu. Tak poďte si zlepšiť náladu s oknami VELUX a FAKRO

 

ZDROJE: https://www.chrisballroofing.co.uk/7-advantages-of-a-skylight/
https://www.rooflightsolutions.co.uk/blog/advantages-and-disadvantages-of-skylights_43
https://www.freepik.com/ 

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*