OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00
OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00

Komín musí byť viac než len funkční. Je ten váš stopercentný?

Komín musí byť viac než len funkční. Je ten váš stopercentný?
24. júna 2019 Wordbajan Wordpress

Vonku síce momentálne panujú horúčavy, pričom o kúrení v dome sa nám ani len nesníva, no to je práve ten čas, kedy sa môžete na ďalšiu zimu maximálne pripraviť. Dnes si povieme, prečo sa pri novostavbe nevyhýbať komínu, resp. prečo je mať už postavený komín v 100 % poriadku.

Dym v podkroví niekedy bežnou záležitosťou.

V dobách minulých ľudia používali takzvaný dymník, ktorý spaliny odvádzal iba do podkrovia domu. Bolo jasné, že toto riešenie malo od dokonalosti ďaleko, ale aspoň v hlavných obytných miestnostiach bol vzduch čistý. Komíny, ako ich poznáme dnes, sa začali v domoch objavovať v 15. storočí, kedy sa stavali až nad strechu, a tak dym odchádzal úplne mimo dom. Stále to ale nebolo to pravé orechové. Materiály, z ktorých sa komíny stavali, boli veľmi nevhodné, pretože išlo o drevo či kombináciu hliny a dreva. Nie je teda prekvapením, že veľmi často dochádzalo k požiarom. Prelom nastal v 17. storočí, kedy sa začali stavať murované komíny, ktoré boli už oveľa bezpečnejšie.

Aj dnes hrozí požiar.

Ešte aj dnes vie byť komín nebezpečný. V tomto prípade však často zlyháva ľudský faktor. Keď stojíte pred výberom komína, potom si buďte istí, že šetriť na jeho kvalite sa rozhodne nevyplatí. Ak totiž nebude pracovať tak, ako má, máte zamiesené na problémy. Neznamená to ale, že vás komín musí zruinovať. Existujú totiž komínové systémy, ktoré prinášajú spojenie nízkej obstarávacej ceny, lacnej stavby svojpomocne a, samozrejme, špičkovej kvality. Podľa čoho teda komínový systém vyberať?

Podľa druhu pripojeného spotrebiča, výšky komínového telesa, účinnej výšky komínového telesa a tiež podľa potrebnej výšky komínového telesa nad rovinou strechy. Dôležité je však tiež správne prevedenie komína. Nezabudnite, že pri vyhorení sadzí v komínovej vložke vznikajú teploty 1 000 až 1 300 °C, ktoré nekvalitne postavený komín s najväčšou pravdepodobnosťou poškodí. Takto môže dôjsť aj k požiaru.

Máme riešenie

Už pri samotnom návrhu komína by ste mali brať do úvahy viacero hľadísk: veľkosť miestnosti, druh spotrebiča, situovanie kozuba, veľkosť ohniska, materiál, protipožiarne požiadavky, architektonické požiadavky, druh paliva, prieduch, prívod vzduchu a iné. V našich stavebninách sa s vami vieme pobaviť o všetkých týchto hľadiskách.

Dá sa povedať, že už dnes máme v ponuke riešenia pre potreby zajtrajška. Podarilo sa to vďaka značkám Schiedel a ZOP, ktoré sa špecializujú na komínové systémy, inovatívne vykurovacie systémy a integrované vetracie systémy. Riešenia, ktoré tieto spoločnosti ponúkajú, sú k dispozícií pre moderné energeticky efektívne rodinné domy, bytové domy a tiež pre priemyselnú výstavbu.

Viac sa už ale o výhodách týchto dvoch overených značiek dozviete priamo na ich weboch: kominyzop.sk a schiedel.com. No a keď vás tieto komínové systémy dostatočne presvedčili, resp. keď si chcete ešte niečo upresniť, neváhajte navštíviť stavebniny Sadro.

Zdroj: urobsisam.zoznam.sk, kominy-komitech.cz, ceskestavby.cz
Foto: istockphoto.com

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*