OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00
OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi.: 7:00 – 17:00, Sobota: 7:00 – 12:00

Čo všetko by ste mali zvážiť pri výbere tej správnej krytiny?

Čo všetko by ste mali zvážiť pri výbere tej správnej krytiny?
12. júla 2019 Wordbajan Wordpress

Každý, kto sa chystá rekonštruovať starú, resp. vytvoriť úplne novú strechu, má na začiatku určitú predstavu, aká strešná krytina sa mu páči/nepáči. Toto kritérium však určite nestačí. Čoho by ste sa pri výbere mali naozaj držať?

Poznáte dobre sklon a tvar vašej strechy?

Realizácia novej strechy alebo rekonštrukcia tej starej je pomerne nákladnou investíciou. Aby však táto investícia bola výhodná a dlhodobá, oplatí sa zamerať na pár kritérií ešte vo fáze samotného výberu.

Úplne na začiatku by ste mali mať aspoň akú takú „šajnu“ o sklone vašej strechy. Zistite si v montážnych predpisoch a technických listoch strešnej krytiny, ktorá vám padla do oka, minimálny a bezpečný sklon strechy, pri ktorom je možné strešnú krytinu na budovu položiť.

Okrem toho, vyberajte typ strešnej krytiny, ktorá je vhodná na tvar a zložitosť vašej strechy. Na tvarovo komplikované (členité) strechy je vhodnejšie použiť skôr menšie typy strešných krytín. Je to z dôvodu nižších odrezkov a tým menšej spotreby strešnej krytiny či následnej rýchlejšej montáže.

Nezabúdajte na premenlivé počasie aj svetové strany

Základom je tiež vedieť, na čo sa vlastne daná budova s novou krytinou bude využívať. Na domčeku môže byť iná krytina než na pergole alebo na väčšej hale. Toto by však malo byť každému jasné. Poďme už ale na klimatické podmienky, ktoré sú u nás dosť nevyspytateľné.

Vyberajte strešnú krytinu vhodnú do vašej nadmorskej výšky a nezabúdajte na množstvo snehu, ľadu, zrážok, slnka, vetra. Aj keď snehu z dlhodobého hľadiska ubúda, v našich podmienkach platí, že na streche vo vyšších polohách je vhodné použiť odolnejšiu krytinu. Sneh a ľad totiž dokážu krytinu strechy výrazne poškodiť, hlavne v namáhaných častiach strechy – okraje, úžľabia strechy, komíny a pod.

Do úvahy tiež zoberte orientáciu svetových strán strechy, zatienenie okolitou zástavbou či stromy v okolí. Na zatienených miestach sa totiž spravidla udržuje viac vlhkosti, machov aj lišajníkov, čo má tiež vplyv na životnosť strechy.

Aký materiál?

Väčšina majiteľov domov volí klasiku, za ktorú sa považuje strešná krytina z pálenej hliny či betónu. Oba typy škridiel sa vyrábajú v mnohých farebných odtieňoch a v rôznom dizajne. Tradičná pálená škridla je odolná, farebne stála a môže zvyšovať tepelný komfort. Taká plechová krytina je v porovnaní s pálenou škridlou omnoho ľahším variantom a rýchlejšie sa pokladá. Záleží teda na vašich osobných preferenciách a konkrétnej stavebnej situácii. Ak je však konštrukcia strechy dostatočne nosná, jednoznačne odporúčame pálenú klasiku. I preto vám v našich stavebninách ponúkneme kvalitné krytiny overených značiek ako Bramac, Satjam či Terran.

Možno vás inšpiruje tiež výber 401 respondentov, ktorí sa zapojili do prieskumu magazínu Krytina. V ňom síce predsa len uspela plechová strecha (37,2 % respondentov), no treba podotknúť, že ide o najlacnejší typ strešnej krytiny. Druhú priečku vo výbere obsadila keramická strecha, ktorú využíva, resp. bude využívať 27,5 % z opýtaných respondentov. Služby betónovej krytiny sa zas pozdávajú 23,4 % respondentov. 5 % – asfalt, 4 % plast, 2,9 % – iné.

Magazín Krytina tiež zisťoval, kvôli čomu/komu si ľudia vyberajú krytiny na svoje strechy. Z 85 opýtaných respondentov až 34 % potvrdilo, že na základe vyhľadania a porovnania dostupných informácií. Hneď na druhom mieste (23,5 %) boli respondenti, ktorí sa ešte nerozhodli a momentálne zvažujú všetky možnosti. Nám tak už len ostáva dúfať, že aj tento článok svojou troškou dopomohol k výberu tej správnej krytiny.

Zdroj: krytiny-strechy.cz, svepomoci.cz, ireceptar.cz, krytina.sk

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*