OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00
OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi.: 7:00 – 17:00, Sobota: 7:00 – 12:00

Ako položiť zámkovú dlažbu?

Ako položiť zámkovú dlažbu?
9. júla 2021 Wordbajan Wordpress

Chodníky okolo domu, príjazdová cesta ku garáži alebo cestičky medzi záhonmi, to všetko sú na prvý pohľad jednoduché úpravy, ale aby sme si ich užili čo najdlhšie, vyžadujú si precíznu a perfektnú prácu.

Základom je podložie

Najprv si vytýčte na pozemku hranicu, kam budete zámkovú dlažbu ukladať a následne vykopte hĺbku podložia. Tá závisí od toho, k čomu bude dlažba slúžiť. Pri vjazde do garáže alebo odstavnej ploche na parkovanie auta musíte kopať až 50 – 60 cm do hĺbky. Ak sa však jedná iba o chodník, či cestičku medzi záhonmi stačí kopať do hĺbky 25 – 35 cm. Výkop je nutné zhutniť, aby sa podložie dostatočne spevnilo. Aby sme predišli prepadávaniu dlažby je dôležitá hrúbka podložia, ktorá by mala byť všade rovnaká.

Pevný podklad

Na perfektne vyspádované a zhutnené dno môžete začať klásť štrkovú drť, ktorá by po zhutnení mala mať hrúbku cca 32 – 37 cm pod auto či príjazdovú cestu, no pod chodník postačuje 24 – 29 cm. Drvené kamene sa používajú v rôznych hrúbkach, aby sa zabezpečilo to, že sa jednotlivé kamene do seba navzájom zakliesnia a vyplnia aj tie najmenšie škáry, čím sa zabezpečí perfektné zhutnenie. Na zhutnenie štrkovej drte sa používajú vibračné dosky. Ide o veľmi univerzálne stroje s vysokým hutniacim účinkom.

Obrubníky

Takto pripravený a zhutnený základ môžeme rámovať – to znamená, že prišiel čas na obrubníky. Obrubníky ukladajte tak, že 1/3 z ich výšky vložíte do betónového podložia, následne ich pomocou vodováhy zarovnajte. Keď betón vytvrdne, vysypte medzi obrubníky štrkovú drť o hrúbke 4 – 8 mm. Aj napriek tomu, že tieto podkladové vrstvy nie je vidieť, je veľmi dôležité, aby boli starostlivo položené. Akákoľvek chyba pri príprave terénu pod zámkovú dlažbu by sa prejavila neskorším prepadávaním dlažby.

Vyrovnanie podkladu

Po osadení obrubníkov by sa mohlo zdať, že už je čas na pokládku samotnej dlažby, ale nie, nie je to tak. Ešte musíme pripraviť posledný zhutnený podklad, kde navrstvíme jemnú drť so zrnitosťou 2 – 5 mm. Je dôležité, aby bol tento podklad mimoriadne rovný s rovnakou hĺbkou po celej ploche kde sa bude dlažba ukladať. Na to sa často používajú aj drevené, alebo oceľové late, ktoré vám poslúžia ako vodítko. Na takto vyrovnanú plochu už nestúpajte. Takáto plocha je už pripravená na pokládku dlažby.

Ukladajte dlažbu

Pokiaľ máte všetko pripravené, nič vám už nebráni k tomu, aby ste sa pustili do ukladania dlažby. Pre stojiská na autá zvoľte hrúbku dlažby 80 mm, na chodníky vám postačí 60 mm. Pri ukladaní dlažby poklepte gumeným kladivom od najnižšieho miesta dlaždice smerom k najvyššiemu, nie však veľmi silno, aby ste nenarušili spodnú vrstvu. Pri ukladaní dlažby ukladajte prv celé prvky, až na konci sa dokladajú dlaždice, ktoré je potrebné rezať. S tým sa stretnete po okrajoch, alebo aj okolo plota či kanalizačného poklopu. Na rezanie dlaždíc je vhodná diamantová píla, ktorou si zabezpečíte dokonale rovný rez. Pred pokládkou dlažby si zabezpečte dostatočné množstvo dlaždíc, hlavne kvôli farebnosti. V iných, neskôr zakúpených paletách môže byť iný odtieň.

Dokonale škárovanie

Posledný, veľmi dôležitý krok, ktorý zabezpečí dlhodobú funkčnosť dlažby je škárovanie. K tomu potrebujete kremičitý piesok zrnitosti 0 – 4 mm, ktorý napomáha tomu, aby pomedzi škáry nerástla tráva. V prípade, že by sa použil vápenný alebo hlinitý piesok, tráva alebo mach by rástli. Medzery medzi dlaždicami zasypte pieskom v dostatočnom množstve. Škárovanie sa odporúča realizovať v suchý a slnečný deň s dokonale preschnutým pieskom. Po prvom násype zhutnite povrch vibračnou doskou, ktorá je zabezpečená plastovým návlekom, aby sa dlažba nepoškodila. Je potrebné, aby ste vibračnou doskou prechádzali pozdĺžne aj priečne a po zhutnení nasleduje ešte jeden zásyp. Takto upravená dlažby by mala byť už v dokonalej rovine, pripravená na používanie.

Čokoľvek, čo budete potrebovať k zámkovej dlažbe nájdete u nás v predajni SADRO. Okrem materiálov, ktoré u nás zakúpite vám aj poradíme.

ZDROJE: Azbest (popis, likvidace, kdo likviduje?) (stavebni-vzdelani.cz)

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*