OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00
OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi.: 7:00 – 17:00, Sobota: 7:00 – 12:00

Aká strecha je ideálna pre moderný rodinný dom?

Aká strecha je ideálna pre moderný rodinný dom?
27. októbra 2020 Wordbajan Wordpress

Mnohí stavební odborníci ju nazývajú aj „piatou fasádou“, pretože ovplyvňuje vizuál domu rovnako ako ostatné steny. Či už zvolíte šikmý alebo plochý variant zastrešenia, oplatí sa Vám staviť hlavne na jednoduchosť, ktorá súčasnej architektúre pristane a znamená tiež menej problémov.

Modernej architektúre vládne ľahkosť a tá pristane aj strechám. Nenáročné sedlové strechy boli odjakživa symbolom vidieckych stavieb. Ich praktickosť pretrváva aj do dnes, nakoľko sa tešia veľkej obľube pri navrhovaní obydlia.

Šikmá strecha

Sedlová strecha so 45° sklonom má jednoducho svoje čaro. Odzrkadľuje nám jasnú myšlienku tradičnej vidieckej výstavby. Pokiaľ hovoríme o tradícii, ide najmä o siluetu domu, keďže podkrovie sa dnes na rozdiel od minulosti využíva na bývanie.

Práve kvôli tomu rozdielu je potrebné rátať aj s prispôsobením strešnej konštrukcie – krov by napríklad nemal obmedzovať možnosti realizácie obývaného podkrovia. Dôležitá je samozrejme aj tepelná izolácia, ktorá zabraňuje tepelným únikom. Jej hrúbka závisí od izolačného materiálu. Podstatné je tiež bezpečné utesnenie voči exteriérovej zrážkovej vlhkosti a z vnútornej strany by zas parozábrana mala tlmiť prieniku vodnej pary do konštrukcie kovu.

To znamená, že každá strana strešnej konštrukcie musí byť dôkladne utesnená fóliou. Aj malé škáry môžu mať fatálne dôsledky na výdrž stavby a viesť k poškodeniu či energetickým stratám. Prispôsobenie tradičnej konštrukcie šikmej strechy na bývanie teda prináša náročné detaily, s ktorými je spojená vyššia prácnosť aj cena. Moderné riešenie ponúkajú tzv. ťažké strechy – keramické alebo pórobetónové.
Majú jednoduchšiu konštrukciu, ich výhodou je aj vyššia tepelno-akumulačná schopnosť, vďaka ktorej dokážu účinne eliminovať letné prehrievanie a teplotné výkyvy v podkroví.

Plochá strecha

Plochou strechou sa dá elegantne a prakticky prekryť akýkoľvek pôdorys domu. Jej presahy môžeme využiť ako tieniace prostriedky zasklených plôch, čím môžeme výrazne znížiť letné prehrievanie interiéru.

Ploché strechy charakterizuje simplicita. Či už sa jedná o vzhľad alebo konštrukciu, vzhľad strechy bude vždy veľmi jemný a prostý. Všetky tieto aspekty spolu tvoria aj dojem lacnejšieho riešenia.

Rovné strechy však majú oproti šikmým oveľa vyššie nároky na údržbu. Sú tiež veľmi senzibilné na kvalitu použitých materiálov a odvedenej práce, čo môže značne vplývať na ich životnosť. Komplikácie môžu spôsobiť napríklad nesprávne zrealizované prechody cez strechu či spoje krytiny. Pri správnom a funkčnom odvodnení, použití kvalitných materiálov a dodržaní predpísanej skladby a technologických postupov však funguje plochá strecha úplne spoľahlivo.

Takáto strecha ma zvyčajne sklon od 2 do 10° (spád je dôležitý kvôli odvodneniu). V podstate ide o strop doplnený o tepelnú izoláciu a izoláciu proti vode, čo môže byť zrealizované viacerými spôsobmi. Pri rodinných domoch obvykle postačuje najjednoduchšie riešenie – tzv. jednoplášťová plochá strecha s bežným poradím vrstiev (s hydroizoláciou navrchu a tepelnou izoláciou pod ňou).

Zelená strecha

Zeleň dokáže rásť rovnako na rovných ako aj na šikmých strechách. Okrem ochrany pred prehrievaním aj premŕzaním strešnej konštrukcie je veľkým plusom zelených striech zlepšenie klímy v okolí domu, ktoré je citeľné najmä v lete. Súvisí so zachytávaním dažďovej vody, s čím je spojené zvýšenie vlhkosti a zníženie teploty v okolí. Zeleň taktiež znižuje prašnosť, spotrebúva CO a produkuje kyslík.

Zelené strechy predstavujú veľmi efektívny ale najmä užitočný variant zastrešenia. Ich najväčším plusom je zlepšenie klímy v podstreší. Zeleň a vrstva hliny príznačne tlmia okolité zvuky prostredia a vyrovnávajú teplotné nepomery. Túto výhodu oceníte najmä v lete, keď v interiéri domu o 2 až 3 °C menej ako von.

Ich nevýhodou sú však vyššie statické nároky, ktoré súvisia s vyššou záťažou na konštrukciu, a tiež cena. Oboje pritom závisí od zvoleného typu zelenej strechy. Intenzívna umožňuje vytvorenie strešnej záhrady, vyžaduje si však viac starostlivosti a vrstvu zeminy od 30 do 100 cm. Hmotnosť celého vegetačného súvrstvia sa tak pohybuje od 200 až do 1 000 kg/m2. Ďalšou možnosťou je extenzívna zelená strecha, ktorá nie je určená na pravidelný pohyb osôb a nevyžaduje si takmer žiadnu údržbu. Aj bežné trávy a byliny však potrebujú aspoň 10 až 15 cm vegetačného substrátu, čo znamená zaťaženie asi 150 kg/m2. Ešte „ľahšie“ riešenie predstavuje systém Urbanscape s celkovou hmotnosťou 30 až 80 kg/m2, pri ktorom tvoria vegetačný kryt rozličné druhy rozchodníkov.

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*