OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00
OTVÁRACIE HODINY: Po.-Pi. 7:00 – 17:00, Sobota 7:00 – 12:00

Výhody zateplenia sú jasné. Ktorý systém sa ale oplatí najviac?

Výhody zateplenia sú jasné. Ktorý systém sa ale oplatí najviac?
28. februára 2019 lukas

Zateplené domy môžeme pozorovať na domoch v mestách i dedinkách. Bohužiaľ, stále je ešte veľa domov, ktoré zateplené nie sú a ľudia žijú v domoch s vysokou energetikou náročnosťou, pričom im to vôbec nevadí. Niektorým ľuďom to už ale vadiť začína. V takomto prípade sa vám článok o efektívnom zatepľovacom systéme ETICS bude náramne hodiť.

Nielen ušetrené peniaze

Na úvod treba upresniť, že mať zateplený dom nie je výhodné „len“ z ekonomického hľadiska. Mimo výraznej úspory energie na vykurovanie, ktoré môže činiť spolu s osadením regulácie až 60 % zo súčasnej spotreby tepla, si je nutné uvedomiť, že sa výrazne zlepší kvalita bývania. Zateplenie totiž dostatočne eliminuje tepelné mosty, odstraňuje kondenzáciu vodných pár na stenách, ochraňuje životné prostredie a, samozrejme, predlžuje celkovú životnosť konštrukcie.

Čo je ETICS a prečo ho využiť?

Radu okamžitých finančných úspor a ďalších ekonomických či technických výhod poskytuje izolačný systém ETICS, ktorý sa stáva čoraz obľúbenejším riešením zatepľovania. Nie všetci ale vedia, čo vlastne systém ETICS obnáša. Vonkajší tepelnoizolačný kompozitný systém je zostava výrobkov dodávaná výrobcom obsahujúca lepiacu hmotu, tepelnoizolačný materiál, mechanicky kotviace prvky, základnú vrstvu a tiež konečnú povrchovú úpravu. No a práve takýto systém zaručuje obvodovým stenám nielen tepelnú ochranu, ale aj ochranu pred deštrukčným pôsobením poveternostných vplyvov.

Základom je súhra komponentov

Hlavnou zložkou systému ETICS je tepelnoizolačný materiál, ktorý sa „kontaktne“ prilepí a ukotví k zatepľovanej obvodovej stene. Jeho povrch chráni armovacie súvrstvie a finálna povrchová úprava. Všetky vrstvy systému sa pritom aplikujú priamo jedna na druhú bez vzduchových medzier.

Na trhu je množstvo systémov od rôznych výrobcov. Najvýraznejší rozdiel je v použitom izolante, z ktorého plynú aj odlišnosti v kotvení, stierkovaní či armovaní, a tiež vo vlastnostiach ostatných komponentov. Každý zatepľovací systém teda treba chápať ako celok, pričom jeho komponenty sú navzájom zosúladené a pri aplikácii je potrebné dodržiavať postup určený výrobcom. Pamätajte, že kombináciou komponentov z rôznych systémov nezískate kvalitu garantovanú výrobcom.

Ceresit Ceretherm. 5 hviezdičiek z piatich!

Stavební odborníci odporúčajú systém Ceresit Ceretherm, ktorého zdobí najmä skalopevná odolnosť proti mechanickému poškodeniu. Spoločnosť Henkel so systémami ETICS a s vyše 55 ročnými skúsenosťami na trhu dokázala zatepliť už mnoho tisíc budov po celom svete.

Okrem štandardných výhod ponúka Ceresit Ceretherm široký výber možností, čím sa dajú zatepliť budovy s naozaj rôznymi charakteristickými vlastnosťami. Pri zatepľovaní s týmto systémom môžete počítať s prvotriednou kompatibilitou a odolnosťou v rámci celého systému, ktorý je zosúladený s najvyššími technickými požiadavkami. Široké portfólio omietok a náterov s rôznymi štruktúrami, veľkosťou zrna a rozsiahlou ponukou farieb, okrem toho poskytuje neobmedzený výber možností.

Na záver si to už len zhrňme. Od kvality tepelnej izolácie budovy sa odvíja nielen výška mesačných prevádzkových nákladov, ale stále častejšie tiež trhová hodnota budovy, pričom pri zateplení domu môžete rátať aj s množstvom iných výhod. Jedným z najefektívnejších spôsobov je zateplenie systémom ETICS, ktoré sa naozaj vyplatí. Je však dôležité nepodceniť výber správneho a kvalitného systému. S tým by ste si už mali nechať poradiť u odborníkov. V stavebninách Sadro vás pri výbere tepelnej izolácie radi usmerníme.

Zdroj: ceresit.sk,mojdom.zoznam.sk,izolace-info.cz
Foto: istockphoto.com, iqenergy.org.ua

1 Comment

  1. WordPress Commenter 9 mesiacov ago

    Ahoj, toto je komentár.
    Pre správu, úpravu alebo mazanie komentárov si pozrite sekciu Komentáre na nástenke.
    Profilové obrázky komentujúcich sprostredkúva služba Gravatar.

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*